Dali-Gala
Çeviri
Atilla Dirim

ISBN
9789754708288

1. baskı - Eylül 2000
168 sayfa


Tükendi

Dali-Gala

Ressam ve İlham Perisi
Herbert Genzmer

Sürrealizmle, `Bay Sürrealizm` denecek kadar özdeşleştirilmiş dünya meşhuru uçuk ressamla, onun sevgilisi, ilham perisi, hamisi (ve pazarlamacısı!) rollerini üstlenen bir kadının, Gala`nın acaip hikâyesi.

Sürrealizmle, `Bay Sürrealizm` denecek kadar özdeşleştirilmiş dünya meşhuru uçuk ressamla, onun sevgilisi, ilham perisi, hamisi (ve pazarlamacısı!) rollerini üstlenen bir kadının, Gala`nın acaip hikâyesi... Kendine hayranlığı, benmerkezciliği, kompleksleri, müstehcenlikle örtülmüş eşcinselliği (yoksa cinsellik-dışılık mı?), dehâsı (yoksa şarlatanlık mı?), faşizmle ve Katolisizmle cilveleşmesi (yoksa poz mu?) ile Dalí... Özgüvenli, becerikli, girişken, ne istediğini bilen kişiliğiyle, cazibesiyle ve fettanlıkla `çocuk-kadınlık` arasında salınan imgesiyle Gala... İçinde sapkınlık gösterisi, iş ortaklığı ve de tutkulu beraberlik taşıyan bir sembiyoz: Dalí-Gala... Bu `tuhaf` çiftin hikâyesi, Katalonya taşrasından, iki dünya savaşı arasının sürrealist muhitine, İspanya İç Savaşı`nın kaosuna İkinci Dünya Savaşı sonrasının Amerikan tarzı `kitle kültürü`nün oluşum devrine kadar uzanıyor...
Kitabın Adı
Dali-Gala
Alt Başlık
Ressam ve İlham Perisi
ISBN
9789754708288
Orijinal Adı
Salvador und Gala Dali Der Maler und die Muse
Yayın No
İletişim - 649
Dizi No
Aşklar ve Çiftler - 8
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
168 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Eylül 2000
Yazar
Herbert Genzmer
Çeviren
Atilla Dirim
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Serap Yeğen
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Herbert Genzmer

1952'de Krefeld'de doğdu, halen Oakland, Kaliforniya'da yazar ve çevirmen olarak yaşıyor. Yayımlanmış romanları arasında en önemlileri Son Bakışlar, Sıradan Ayrıntılar, Büyücünün Yalnızlığı.