Dalavera Memet'in Bodrum Tarihi
ISBN
9789750502224

6. baskı - Eylül 2018
191 sayfa


27,00 TL
21,60 TL

Dalavera Memet'in Bodrum Tarihi

Baskın Oran, Feyhan Görgün

Bodrum’un orta yerinde, herkesin tanıdığı, elinden her iş gelen bir âlem adam, Dalavera Memet. Bu yöreye rengini veren Giritliler’den, nefis bir halk adamı. Bu kitapta, Baskın Oran’la, Bodrum’la özdeşleşmiş hayatı üzerine sohbet ediyor.

Bodrum’un orta yerinde, herkesin tanıdığı, elinden her iş gelen bir âlem adam, Dalavera Memet. Bu yöreye rengini veren Giritliler’den, nefis bir halk adamı. Bu kitapta, Baskın Oran’la, Bodrum’la özdeşleşmiş hayatı üzerine sohbet ediyor.
Fonda, Bodrum’un sosyal ve kültürel tarihi var: Bu cennet mekândaki şen şatır yaban hayatının modernlikle tanışmasının hikâyesi... Ama ne hikâyeler, ne hikâyeler! Yerel meşhurlar, yerel efsaneler... Yenilip içilenler, âdetler... Komiklikler, tuhaflıklar... Acı olaylar, tatlı olaylar - ama illâ tatlı olaylar... Tabiatla ve denizle didişmeler... Giritlilerle “yerlilerin” didişmeleri... Canlı insan portreleri...
Ama aslolan, sohbet, burada! Bu, sırf sohbeti uğruna bile okunacak bir kitap. Ve dikkat: Dalavera Memet, Bodrumca konuşuyor!
“Şimdi, biz iki kişi gideriz, içki içiyoz de mi bura [burada]? Ben diyom, “Şu evin yanında bekle beni”. Adam gidiyo. Babam bir-iki dane daha içiyo. Sen de malsahibi. Babam diyo ki, “Ben, afedersin, bi su dökem gelem, hesabı ödeyem”. Bi kaçar, para ödemeden, öle. Öteki lokanta öle, öteki lokanta öle, en sonunda lokantacının biri: “Amma dalavera bu!” dedi, ordan babamın adı Dalavera kaldı. Bene de ordan gari, miras!”

Kitabın Adı
Dalavera Memet'in Bodrum Tarihi
ISBN
9789750502224
Yayın No
İletişim - 986
Dizi No
Baskın Oran Bütün Eserleri - 1
Alan
Popüler Kültür, Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
191 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
144 gr
Baskı
6. baskı - Eylül 2018 (1. baskı - Mart 2004)
Yazar
Baskın Oran, Feyhan Görgün
Kapak
Suat Aysu
Editör
Tanıl Bora
Uygulama
Hüsnü Abbas
Dizin
Hasan Deniz, Nurgül Şimşek
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Baskın Oran

1945 İzmir doğumlu. Saint Joseph orta, İzmir Atatürk Lisesi ve San Gabriel High School’dan (California) sonra 1968’de bitirdiği Mülkiye’de asistanken 12 Mart cuntası tarafından bir kere (1971), 12 Eylül cuntası tarafından üç kere asistanlıktan/memuriyetten atıldı (Kasım 1982-Eylül 1990); her seferinde Danıştay kararıyla döndü. Uluslararası İlişkiler’de doktor (1974), doçent (1991) ve profesör (1997) olduktan sonra 2006’da erken emekliliğini isteyerek Oxford (2006) ve Harvard (2009) üniversitelerinde dizi konferanslar verdi. 2014 itibariyle, Mülkiye’de seçimlik doktora semineri sunmaya devam ediyor. Milliyetçilik, Türk dış politikası ve özellikle de azınlıklar üzerine çalışıyor. Ekim 2004’te, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyesi olarak, çok yönlü saldırılara ve hakkında dava açılmasına yol açan “Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Raporu”nu yazdı. Temmuz 2007’de, sivil toplumun İstanbul’dan “bağımsız sol aday”ı olarak katıldığı seçimlerde oyların bölünmesi üzerine başarısız oldu. Agos ile Radikal İki’de, Bodrum’daki matrak şeylerden Türk iç ve dış politikasına kadar çeşitli konularda haftalık yazılar yazıyor. Çeşitli dillerde yayımlanmış yetmiş kadar akademik makalesi var. Türkiye’de sırayla şu kitapları basıldı: Azgelişmiş Ülke Milliyetçiliği-Kara Afrika Modeli; Türk-Yunan İlişkilerinde Batı Trakya Sorunu; Atatürk Milliyetçiliği-Resmî İdeoloji Dışı Bir İnceleme; Kenan Evren’in Yazılmamış Anıları (2 cilt); Nerde O Eski Mahpushaneler; Devlet Devlete Karşı; Kalkık Horoz-Çekiç Güç ve Kürt Devleti; Yunanistan’ın Lozan İhlalleri; Küreselleşme ve Azınlıklar; Türk Dış Politikası-Kurtuluş Savaşından Bugüne Olgular, Belgeler, Yorumlar (Ed.) (1919-1980, 1980-2001, 2001-2012 olarak 3 cilt); Dalavera Memet’in Bodrum Tarihi (Feyhan Görgün’le birlikte); Enişte Gözüyle Bodrum; Türkiye’de Azınlıklar-kavramlar, Teori, Lozan, İç Mevzuat, İçtihat, Uygulama; M.K. Adlı Çocuğun Tehcir Anıları-1915 ve Sonrası (yay. haz.); Türkiye İnsan Hakları Bilançosu-2006 İzleme Raporu; Türkiyeli Kürtler Üzerine Yazılar (yay. haz. Ülkü Özen), Türkiyeli Gayrimüslimler Üzerine Yazılar (yay. haz. Ülkü Özen), Türk Yargısı ve Adaleti Üzerine Yazılar (yay. haz. Ülkü Özen); Kürt Barışında Batı Cephesi - “Ben Ege’de Akilken...”. Yurt dışında yayımlanmış kitapları: M.K., Récit d’un déporté arménien-1915 (Editions Turquoise, Fransa); Turkish Foreign Policy 1919-2006 (Ed.) (The University of Utah Press, ABD).


Feyhan Görgün

Babasının 18 yıl belediye başkanlığı yaptığı Bodrum'da 1952'de doğdu. Eczacılığı bitirerek sorumlu müdürlük yaptı. Bodrum'da 23 yıl tablo ve hediyelik eşya sattıktan sonra Baskın Oran'la evlenerek Ankara'ya yerleşti.