Cumhuriyetçi İslam
Çeviri
Esra Atuk

ISBN
9789750518287

1. baskı - Eylül 2015
511 sayfa


50,00 TL
40,00 TL

Cumhuriyetçi İslam

Ankara, Tahran, Dakar
Jean-François Bayart

Türkiye, İran ve Senegal... Jean-François Bayart bu çalışmasında cumhuriyetle yönetilen bu üç İslâm ülkesine odaklanarak İslâm’la cumhuriyetin, cumhuriyetle demokrasinin ve demokrasiyle İslâm’ın ilişkilerini inceliyor.

“Cumhuriyetçi İslâm kurumlarla, vatandaşlık ve milliyet anlayışıyla, kamusal alan ve sivil toplumun devletle olan ilişkisi içinde tanımlanmasıyla, özgürlükler ve insan haklarıyla ilgili siyasal bir meseledir. Bundan da önemlisi, ahlâkî ve siyasal bakımdan cumhuriyetçi bir öznenin oluşturulması meselesidir.”

Dünya üzerinde milyonlarca Müslüman, cumhuriyet rejimi altında yaşamakta olduğu halde, İslâm ve cumhuriyetin ya da İslâm ve demokrasinin pek bir arada var olamayacak, hatta karşıt kavramlar olduklarına dair bir kanı var. Aslında cumhuriyet ne mutlak bir demokrasi tedarikçisidir ne de tümüyle demokrasiden azadedir. Demokratik olduğu iddia edilemeyecek birçok cumhuriyet rejimi vardır ve laiklik sık sık otoritaryanizmi meşrulaştırır. Peki ya İslâm demokrat olabilir mi?


Türkiye, İran ve Senegal... Her biri, kendine özgü bir cumhuriyet ve kendine özgü bir İslâm anlayışını içselleştirmiş, ortaya birbirinden çok farklı cumhuriyetler çıkmış. Ama İslâm, tek başına, bu ülkelerdeki cumhuriyet çeşitliliğini açıklamaya yetmiyor. Jean-François Bayart bu çalışmasında cumhuriyetle yönetilen bu üç İslâm ülkesine odaklanarak İslâm’la cumhuriyetin, cumhuriyetle demokrasinin ve demokrasiyle İslâm’ın ilişkilerini inceliyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Cumhuriyetçi İslam
Alt Başlık
Ankara, Tahran, Dakar
ISBN
9789750518287
Orijinal Adı
L’Islam Républicain. Ankara, Téhéran, Dakar
Yayın No
İletişim - 2212
Dizi No
Politika - 135
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
511 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
417 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2015
Yazar
Jean-François Bayart
Çeviren
Esra Atuk
Editör
Can Belge, Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ebru Gezici
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jean-François Bayart

1950 yılında Boulogne-Billancourt’da (Fransa) doğdu. Tarihsel sosyoloji alanında uzmanlaştı. 1994’le 2000 yılları arasında Science Po Üniversitesi’nde Uluslararası Araştırmalar ve Çalışmalar Merkezi’nde (CERI) yöneticilik yaptı. Politique Africain ve Critique International dergilerini kurdu. Özellikle Sahra altı Afrika ülkeleriyle ilgili kitaplar yazdı. Eserleri: L’État au Cameroun (Paris, Presses de la Fondation nationale des sciences politiques, 1979), La Politique africaine de François Mitterrand (Paris, Karthala, 1984), L’État en Afrique. La politique du ventre (Paris, Fayard, 1989), L’Illusion identitaire (Paris, Fayard, 1996), Le Gouvernement du monde. Une Critique politique de la globalisation (Paris, Fayard, 2004), Les Études postcoloniales. Un carnaval académique (Paris, Karthala, 2010), Africa en el Espejo. Colonizacion, criminalidad y estado (Mexico, Fondo de Cultura Economica, 2011), Sortir du national-libéralisme. Croquis politiques des années 2004-2012 (Paris, Karthala, 2012), Le Plan cul. Ethnologie d’une pratique sexuelle (Paris, Fayard, 2014).