Çokkültürlülük
Çeviri
Tuba Akıncılar Onmuş

ISBN
9789750506642

3. baskı - Mart 2016
141 sayfa


24,50 TL
19,60 TL

Çokkültürlülük

Milena Doytcheva

Antikçağ’dan beri tüm toplumlarda, birlikte yaşamanın imkânı ve koşulları üzerine bir tartışma sürüp gidiyor... Bir tarafta kimlik talepleri ortaya atılıp kültürel özgüllükler savunulurken, diğer tarafta toplumsal uyum ve siyasal iktidar adına bir ve tek olma iddiası daima gür bir sesle yineleniyor.

Antikçağ’dan beri  tüm toplumlarda, birlikte yaşamanın imkânı ve koşulları üzerine bir tartışma sürüp gidiyor.. Bir tarafta kimlik talepleri ortaya atılıp kültürel özgüllükler savunulurken, diğer tarafta toplumsal uyum ve siyasal iktidar adına  bir ve tek olma iddiası daima gür bir sesle yineleniyor ...

Çokkültürlülük, bu özerklik taleplerinin tanınmasını amaçlayan bir hareket olarak nitelenir. Çokkültürlülük anlayışına göre kamusal alanda farklı kültürlerin bir arada yaşaması sağlıklı bir toplumsal yapının anahtarıdır. Bu amaca yönelik olarak pozitif ayrımcılık, anadilde eğitim, kıyafet özgürlüğü gibi birçok uygulamaya başvurulması söz konusudur. Tüm bu düzenlemelerin amacı özetle, dünyadaki kimlik hareketlerinin, farklı kültürel ufuklara sahip nüfus topluluklarının bir arada ve barış içinde yaşayabilmelerinin sağlanmasıdır.

Milena Doytcheva bu kitapta çokkültürlülüğün sorunlarını ve kazanımlarını sorguluyor. Yazar, çokkültürlü yaşayış pratiğini yüceltmeksizin, öte yandan  zaaflarını da gözden kaçırmaksızın, ayrıntılı bir şekilde ve belgelere dayanarak siyasi sonuçlarına ışık tutmaya çalışıyor.
 

Kitabın Adı
Çokkültürlülük
ISBN
9789750506642
Orijinal Adı
Le multiculturalisme
Yayın No
İletişim - 1379
Dizi No
Politika - 76
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
141 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
126 gr
Baskı
3. baskı - Mart 2016 (1. baskı - Nisan 2009)
Yazar
Milena Doytcheva
Çeviren
Tuba Akıncılar Onmuş
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ziya Osman Bangu
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Milena Doytcheva

Lille-3 Üniversitesi'nde sosyoloji doçenti olarak görev yapmaktadır ve GRACC'ta (Ortak Eylen ve İnançlar Araştırma Grubu) araştırma görevlisidir. Çokkültürlülük kitabı İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştır.