Çoban ve Kral
ISBN
9789750509865

2. baskı - Ocak 2018
262 sayfa


33,50 TL
26,80 TL

Çoban ve Kral

Siyasetnamelerde İdeal Yönetici İmgesi
H. Bahadır Türk

Köklü tecrübelerden hareketle egemenlere öğüt ve akıl veren siyasetnameler, Ortaçağ’da Doğu ve İslam siyasal geleneğine ayna tutan metinlerdir. “İdeal bir hükümdar nasıl olmalı?” sorusuna cevap getirirken, aslında tümüyle bir iktidar anlayışının çerçevesini çizerler. Çoban-Hükümdar idealini oluştururken,
sürü gibi güdülmesi gerektiğini düşündükleri ahaliye dair bir imge de kurarlar.

“Eğer hükümdarlar olmasaydı insanlar birbirlerini yerlerdi! Tıpkı çoban olmayınca sürünün yırtıcı hayvanlar tarafından yenilmesi gibi.” 

Ebû Mansur es-Seâlibi, Âdabu’l-Mulûk

Köklü tecrübelerden hareketle egemenlere öğüt ve akıl veren siyasetnameler, Ortaçağ’da Doğu ve İslam siyasal geleneğine ayna tutan metinlerdir. “İdeal bir hükümdar nasıl olmalı?” sorusuna cevap getirirken, aslında tümüyle bir iktidar anlayışının çerçevesini çizerler. Çoban-Hükümdar idealini oluştururken, sürü gibi güdülmesi gerektiğini düşündükleri ahaliye dair bir imge de kurarlar. 

H. Bahadır Türk, Batılı örneklerle ortak noktalarına da dikkat çekerek, işte bu imgelerin analizini yapıyor. Siyasetnamelerin eril dilini, insan doğası anlayışını ve siyaset algısını tasvir ediyor. Bunun yanında siyasal olana dair bir dizi tema inceleniyor kitapta: Hükümdarın “gölgeleri” olan bürokratlar, “istişare”ye verilen anlam, dost-düşman mefhumlarının kurgulanması, savaşın anlamı… 

Yönetenlerin yönetilenleri görme biçimini çırılçıplak ortaya koyan siyasetnamelere zengin bir bakış… İktidarın zihniyet yapısındaki devamlılıklara dair irkiltici bir kitap…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Çoban ve Kral
Alt Başlık
Siyasetnamelerde İdeal Yönetici İmgesi
ISBN
9789750509865
Yayın No
İletişim - 1691
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 280
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
262 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
218 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Ocak 2012)
Yazar
H. Bahadır Türk
Editör
Kerem Ünüvar, Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burcu Tunakan
Dizin
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

H. Bahadır Türk

1979’da Adana’da doğdu. 2001 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi anabilim dalında yüksek lisans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi anabilim dalında doktora öğrenimi gördü. Birikim, Toplum ve Bilim başta olmak üzere çeşitli dergi ve derlemelerde yayımlanmış yazıları bulunmaktadır. Çankaya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir. İletişim’den yayımlanmış kitapları: Şirket ve Parti - Genç Parti ve “Yeni Siyaset” (2008), Çoban ve Kral - Siyasetnamelerde İdeal Yönetici İmgesi (2012), Hayali Kahramanlar Hakiki Erkekler (2013), Muktedir (2014).