Cinsel Ahlâk ve İslâm
Çeviri
Adnan Bülent Baloğlu

ISBN
9789750517099

1. baskı - Şubat 2015
307 sayfa


39,00 TL
31,20 TL

Cinsel Ahlâk ve İslâm

Kur’an, Hadis ve Hukuk Üzerine Feminist Düşünceler
Kecia Ali

Cinsel Ahlâk ve İslâm, İslâmî açıdan cinsel ahlâka yaklaşımları tartışıyor. Konuyla ilgili tarihsel birikime tümüyle vakıf olarak ve eleştirel bir teorik dikkatle yapıyor bunu.

“İnsaflı Müslümanlar ve gayrimüslimler, İslâm dininin insan cinselliğine olumlu bakan bir din olduğu hususunda görüş birliği içindedirler.” Müslüman feminist Kecia Ali, bu hatırlatmada bulunuyor kitabında. Buna karşılık, günümüzde cinselliğin “hassas konu” kabul edildiğini, epeyce tabulaştırıldığını da söyleyebiliriz. Cinsel Ahlâk ve İslâm, İslâmî açıdan cinsel ahlâka yaklaşımları tartışıyor. Konuyla ilgili tarihsel birikime tümüyle vakıf olarak ve eleştirel bir teorik dikkatle yapıyor bunu.

Ali’nin bu araştırmasında bir hedefi, bir kaygısı var: “Eşitlikçi bir cinsellik ahlâkının oluşturulmasına” katkıda bulunmak. Bu kaygıya da bağlı olarak, İslâm’da kadının konumu, kitapta odağa yerleşiyor. Yazar, Türkçe basıma yazdığı önsözde, cinsel ahlâkla ilgili tartışmanın, toplumsal cinsiyetin de ötesinde, sınıf, ırk ve emperyalizme varana dek “her şeyi” yeniden düşünmek anlamına geldiğine dikkat çekiyor. Şu temel soruları sıralayarak: “Kimin hayatı önemli? Hangi fikirlerin ciddiye alınacağına karar veren kimdir? Kimin fikirleri duyulabilir? Bilginin kaynakları nelerdir ve Müslümanlar bu kaynakları nasıl kullanmalıdır?”

Cinsel Ahlâk ve İslâm, İslâmiyet üzerine tarih, etik ve kadın alanındaki bütün araştırmaları uluslararası literatürde yer edinmiş olan Kecia Ali’nin en önemli eserlerinden biri.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Cinsel Ahlâk ve İslâm
Alt Başlık
Kur’an, Hadis ve Hukuk Üzerine Feminist Düşünceler
ISBN
9789750517099
Orijinal Adı
Sexual Ethics and Islam Feminist Reflections on Qur’an, Hadith, and Jurisprudence
Kapak
Safevî dönemine (1501-1772) ait bir gravür
Yayın No
İletişim - 2114
Dizi No
Bugünün Kitapları - 179
Alan
Sosyoloji, Felsefe, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa Sayısı
307 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
255 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2015
Yazar
Kecia Ali
Çeviren
Adnan Bülent Baloğlu
Sunuş
Adnan Bülent Baloğlu
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Kecia Ali

ABD’de Boston Üniversitesi’nde hukuk, toplumsal cinsiyet ve etik açısından İslâm üzerine dersler veriyor ve araştırmalar yapıyor.