Camus
Çeviri
Tuğba Sağlam

ISBN
9789750510298

2. baskı - Eylül 2015
189 sayfa


Tükendi

Camus

Bir Ahlakçının Portresi
Stephen Eric Bronner

20. yüzyılın en önemli entelektüel figürlerinden biri olan Albert Camus (1913-1960) felsefi duruşunu yaşamına ve kişiliğine yansıtmasıyla da özel bir yere sahiptir. Camus’nün düşünsel ve sanatsal üretimini bir arada inceleyen S.E. Bronner, bir “ahlakçı” olarak nitelediği yazarın eserlerini yaşamöyküsüyle birlikte ele alarak bu önemli noktayı yakalıyor.

20. yüzyılın en önemli entelektüel figürlerinden biri olan Albert Camus (1913-1960) felsefi duruşunu yaşamına ve kişiliğine yansıtmasıyla da özel bir yere sahiptir. Camus’nün düşünsel ve sanatsal üretimini bir arada inceleyen S.E. Bronner, bir “ahlakçı” olarak nitelediği yazarın eserlerini yaşamöyküsüyle birlikte ele alarak bu önemli noktayı yakalıyor. Camus’nün yokluk içinde geçen çocukluğunu, varoluşsal kaygılarını, anti-faşist direnişteki rolünü ve yaşadığı ihtilafları aydınlatan kitap, bu sıradışı figürün günümüz dünyasıyla olan ilişkisini de ortaya koyuyor. 

Bronner, Yabancı ve Caligula gibi erken dönem eserlerinden, Başkaldıran İnsan’a ve Tek Adam’a uzanan bir yelpazede Camus’nün bireysel sorumluluk, sahicilik, absürd deneyim, yaşanmışlık gibi kavramlarını ve bunun yanında hoşgörü, dürüstlük gibi kişisel özelliklerini işleyerek derinlikli bir portre çalışmasına imza atıyor. Camus’nün edebi eserleri, felsefi yazıları ve politik görüşleri arasındaki bağlantıları araştıran bu çalışma felsefe, politika ve edebiyat alanlarına ilgi duyan okura ilgi çekici bir malzeme sunuyor.

“Albert Camus’nün yaşamına ve eserlerine ilişkin bu özlü, canlı ve tarafsız yaklaşım, biyografiyi, felsefi incelemeyi ve politik eleştiriyi birbirine bağlıyor.”

Science & Society
Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Camus
Alt Başlık
Bir Ahlakçının Portresi
ISBN
9789750510298
Orijinal Adı
Camus. Portrait of a Moralist
Kapak
RDA/Hulton Archive/Getty Images Turkey
Yayın No
İletişim - 1735
Dizi No
Biyografi - 16
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
189 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
161 gr
Baskı
2. baskı - Eylül 2015 (1. baskı - Nisan 2012)
Yazar
Stephen Eric Bronner
Çeviren
Tuğba Sağlam
Editör
Berna Akkıyal
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Barış Sağlan
Dizin
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Stephen Eric Bronner

Rutgers University'de siyaset bilimi, karşılaştırmalı edebiyat ve Alman dili bölümlerinde ders vermektedir. Democratic Socialists of America üyesidir. Çağdaş siyaset kuramı, biyografi, tarih ve kültür alanlarında yirmi beşten fazla çalışmaya imza atan Bronner, çeşitli bilimsel süreli yayınlarda da yazar ve editör olarak görev yapmaktadır.