Büyük Petro
Çeviri
Berna Akkıyal

ISBN
9789750510144

2. baskı - Ocak 2018
182 sayfa


28,00 TL
22,40 TL

Büyük Petro

Paul Bushkovitch

Hakkında daima çelişkili yorumlar yapılan, delilikle dahilik, despotlukla hoşgörü, dinsizlikle sofuluk, avamilikle entelektüellik, askerlikle salon adamlığa arasında hayranlıkla ve kahırla anlatılan biriydi Petro. Güvenliği polis gücüyle sağlanan, çöpleri toplanan, cadde üstündeki binaları restore edilen, bugünkü anlamıyla belediye hizmetlerinin yapıldığı, yolların ve köprülerin sürekli onarıldığı, ulaşımın kolaylaştırıldığı, kadınların ve her sınıftan insanların sosyal hayata katıldığı bir şehir hayatı düşünmüştü, bunu yollarını açtı, uyguladı.

Hakkında daima çelişkili yorumlar yapılan, delilikle dahilik, despotlukla hoşgörü, dinsizlikle sofuluk, avamilikle entelektüellik, askerlikle salon adamlığa arasında hayranlıkla ve kahırla anlatılan biriydi Petro. Güvenliği polis gücüyle sağlanan, çöpleri toplanan, cadde üstündeki binaları restore edilen, bugünkü anlamıyla belediye hizmetlerinin yapıldığı, yolların ve köprülerin sürekli onarıldığı, ulaşımın kolaylaştırıldığı, kadınların ve her sınıftan insanların sosyal hayata katıldığı bir şehir hayatı düşünmüştü, bunu yollarını açtı, uyguladı. Modern Avrupa’yı izliyordu, oralarda yaşadı, bunu şehrin kenarlarında, limanlarda, fabrikalarda bulunarak, çalışarak, bazen kim olduğunu unutturarak ve kimliğini gizleyerek yapıyordu. Bu bakımdan büyük bir hayalperestti, vazgeçmeyecek kadar hırslıydı; selefleriyle kıyaslanmayacak ölçüde mütevaziydi. Bürokratik devletle sınırlı kalmayan iyileştirmeler yaptı, şehre, sosyeteye, salonlara farklı sınıflardan karşılaşmasını kolaylaştıracak aleniyetler kazandırdı.

Büyük Petro, tuhaf, cezbeli, inatçı, romanesk, iddialı bir devlet adamının biyografisi değil sadece. Bir doğu toplumunun Avrupa’yla hesaplaşmasının, modernleşme seyrinin de hikayesi. Kısa, tok ve güçlü bir dönem analizi...Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Büyük Petro
ISBN
9789750510144
Orijinal Adı
Peter the Great
Kapak
Paul Delaroche, "Peter I of Russia", 1838
Yayın No
İletişim - 1721
Dizi No
Biyografi - 15
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
182 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
155 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Mart 2012)
Yazar
Paul Bushkovitch
Çeviren
Berna Akkıyal
Editör
Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Melek Özmüş
Dizin
Ulaş Dayı
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Paul Bushkovitch

Harvard Koleji ve Columbia Üniversitesi'nde eğitim görmüştür. Diğer çalışmaları şunlardır: The Merchants of Moscow (1580-1650) (1980), Religion and Society in Russia: The Sixteenth and Seventeenth Centuries (1992) ve Peter the Great: The Struggle for Power 1671-1725 (2001). Bushkovitch, 1975'ten beri Yale Üniversitesi Tarih Bölümü'nde ders vermektedir.