Bütün Kadınların Kafası Karışıktır
ISBN
9789754705294

1. baskı - Şubat 1996
111 sayfa


Tükendi

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır

Ece Temelkuran

Son yıllarda örneklerine sıkça rastladığımız -ve belki “serbest anlatı” olarak adlandırabileceğimiz- edebî tarzın yeni bir ürünü. Ece Temelkuran’ın ilk kitabı. 1973 doğumlu bir yazarın ilk kitabından pek beklenemeyecek bir olgunluk, dil zenginliği, bolca “söz” ve klasik kurgu dışına da çıksa dil’in derinliklerinde işlenmiş bir öykü.

Son yıllarda örneklerine sıkça rastladığımız -ve belki “serbest anlatı” olarak adlandırabileceğimiz- edebî tarzın yeni bir ürünü. Ece Temelkuran’ın ilk kitabı. 1973 doğumlu bir yazarın ilk kitabından pek beklenemeyecek bir olgunluk, dil zenginliği, bolca “söz” ve klasik kurgu dışına da çıksa dil’in derinliklerinde işlenmiş bir öykü, “... bir türlü düzeltilemeyen bir yaşamın, gökyüzüne biriktirdiği konuşmalar belki de.”
Kitabın Adı
Bütün Kadınların Kafası Karışıktır
ISBN
9789754705294
Yayın No
İletişim - 350
Dizi No
Türkçe Edebiyat - 40
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
111 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Şubat 1996
Yazar
Ece Temelkuran
Kapak
Ümit Kıvanç
Uygulama
Hüsnü Abbas
Kapak Resmi
Lale Temelkuran
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Ece Temelkuran

1973 İzmir doğumlu. Bornova Anadolu Lisesi’ni 1991’de, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1995’te bitirdi. İlk yazıları Patika dergisinde yayınlandı. 1993’te Cumhuriyet’te gazeteciliğe başladı. Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı; röportajlar yaptı. Bütün Kadınların Kafası Karışıktır adlı kitabı 1996’da yayınlandı. Aynı yıl Alman Hükümeti tarafından yılın gazetecisi seçildi ve Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı. 1997 yılında Oğlum Kızım Devletim-Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri adlı araştırma kitabı yayımlandı. Ardından avukatlık ruhsatnamesini aldı ve bu mesleği –henüz- hiç icra etmedi. Cumhuriyet Dergi için yazdığı “Bekaret Suçtur” adlı yazısıyla Tabibler Odası Yılın Araştırma Yazısı ödülünü aldı. Yurtiçinde ve dışında çeşitli dergilerde yazılar yazdı. CNN Türk’de muhabirlik yaptı. Daha sonra şiir-metin (poem&prose) türündeki İç Kitabı yayımlandı. Eylül 2002’de şiir-metin türündeki üçüncü kitabı Kıyı Kitabı’nı yazdı. Milliyet’teki köşe yazıları sebebiyle BAL Vakfı tarafından “Beyaz Yorum” ödülüne layık görüldü. Milliyet gazetesinde ”Kıyıdan” adlı “köşesinde” yazmaya devam ediyor.