Bursaspor
ISBN
9789750508967

1. baskı - Mayıs 2011
448 sayfa


45,50 TL
36,40 TL
Beşinci Şampiyon

Bursaspor

Memet Zencirkıran

Türk futbolu esasta üç başrol oyuncusunun kendi arasındaki rekabetin, birtakım figüranlarla zenginleştirilerek sunulduğu bir filmdir. Seksenli yıllarda Trabzonspor bu senaryoya isyan etti ve üç İstanbul kulübü dışında şampiyon olan ilk takım oldu. Bununla da kalmadı, şampiyonluk kupasını altı kez Trabzon’a götürerek “dördüncü büyük” unvanını aldı. Dolayısıyla seksenlerden beri Türk futbolunda bir “dört büyükler” karakteri mevcut. Yaklaşık 25 senedir süren bu yeni düzene baş kaldıran ilk takım Bursaspor.

 Türk futbolu esasta üç başrol oyuncusunun kendi arasındaki rekabetin, birtakım figüranlarla zenginleştirilerek sunulduğu bir filmdir. Seksenli yıllarda Trabzonspor bu senaryoya isyan etti ve üç İstanbul kulübü dışında şampiyon olan ilk takım oldu. Bununla da kalmadı, şampiyonluk kupasını altı kez Trabzon’a götürerek “dördüncü büyük” unvanını aldı. Dolayısıyla seksenlerden beri Türk futbolunda bir “dört büyükler” karakteri mevcut. Yaklaşık 25 senedir süren bu yeni düzene baş kaldıran ilk takım Bursaspor. 2010 yılında “Timsahlar”, Türk futboluna beşinci şampiyon olarak adlarını yazdırdılar. Üç İstanbul kulübü dışında Şampiyonlar Ligi’ne giden ilk takım onlar. Şimdi Bursasporluların yeni beklentisi: “Beşinci büyük” de olabilecekler mi?

Bursaspor’un kuruluşu, Birinci Lig’e ilk çıkışı, Türkiye Kupası ve İntertoto zaferleri, küme düşme sınırında geçen yıllar, nihayet İkinci Lig’e düşüş. Ve diriliş... Uludağ Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Memet Zencirkıran, Türk futbol tarihini değiştiren Bursaspor’un şampiyonluk öyküsüyle birlikte, kuruluşundan bu yana Bursaspor’un tarihini ve tarihine tesir eden bütün önemli kişilikleri anlatıyor.

Üst Başlık
Beşinci Şampiyon
Kitabın Adı
Bursaspor
ISBN
9789750508967
Kapak
Bursaspor Kulübü Özel Arşivi
Yayın No
İletişim - 1599
Dizi No
Futbol Kitapları - 25
Alan
Spor
Sayfa Sayısı
448 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
364 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2011
Yazar
Memet Zencirkıran
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Esra Koç
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Memet Zencirkıran

1972 doğumlu. Lisans, yüksek lisans ve doktorasını Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde tamamladı. Aynı bölümde Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisidir. Sosyoloji, Türkiye’nin toplumsal yapısı, çalışma ve örgüt sosyolojisi alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Futbol ve sinema özel ilgi alanlarıdır.

[email protected]