Bu Çamuru Beraber Çiğnedik
ISBN
9789750518546

1. baskı - Kasım 2015
261 sayfa


33,50 TL
26,80 TL

Bu Çamuru Beraber Çiğnedik

Bir Gecekondu Mahallesi Hikâyesi
Burcu Şentürk

Muazzam canlı malzemesiyle, roman lezzetiyle okunacak bir araştırma.

“Kapılarını çalayım, böyle bir derdim var diyeyim, annesi babası beni alıp yemek yedirir. O da gelse aynı şekilde. O benim Alevi olduğumu bilir, ben onun Sünni olduğunu. (…) Yol yoksa onun da yok, benim de yok. O çocuklarla biz beraber büyüdük.”

“Bu çamuru onlar da çiğnedi, biz de. Bizim evimiz yıkılınca onlar sevinmedi ya da onların evine bir zarar gelince biz sevinmedik. Cenazemiz varsa onlar koştu biz koştuk.”

Gecekondu, artık neredeyse eskimiş sayılan bir kavram. Kentsel dönüşüm, yerleşik gecekondu mahallelerini bile dağıtıyor. Öncesinde de genellikle olumsuz çağrışımlı bir addı gecekondu. Düzensizlikle, yoksullukla, mahrumiyetle özdeşleşmişti.

Burcu Şentürk, gecekondu gerçekliğine başka bir pencereden bakıyor: Bir ortak hayat kurma, dayanışma tecrübesi olarak, bir yaşam dünyası olarak; kentsel hareketlerin ve mücadelelerin özgün ve canlı bir örneği olarak. İlk yerleşimlerden, kentsel dönüşüme dek…

Ankara-Mamak’taki Ege Mahallesi örneğinde, Türkiye’nin gecekondu tarihinin bir hikâyesi var bu kitapta. Toplumsal ve iktisadi rejimin değişimine bağlı olarak gecekonduların ve gecekonduluların nasıl değiştiğinin hikâyesi… Bu hikâyenin içinde ayrı bir hikâye de gecekondulu kadın emeği hakkında.

Muazzam canlı malzemesiyle, roman lezzetiyle okunacak bir araştırma.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Bu Çamuru Beraber Çiğnedik
Alt Başlık
Bir Gecekondu Mahallesi Hikâyesi
ISBN
9789750518546
Yayın No
İletişim - 2238
Dizi No
Bugünün Kitapları - 193
Alan
Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
261 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
216 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 2015
Yazar
Burcu Şentürk
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Burcu Şentürk

1984 yılında Eskişehir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans, York Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde doktora yaptı. Halen Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde çalışmaktadır. İletişim’den daha önce İki Tarafta Evlat Acısı (2012) adlı kitabı yayımlandı.Burcu Şentürk

Tüm Burcu Şentürk kitaplarını görmek için tıklayınız.