Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!
ISBN
9789750520082

1. baskı - Temmuz 2016
248 sayfa


32,50 TL
26,00 TL

Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!

Lazlar, Kimlik, Müzik
Nilüfer Taşkın

“Karadeniz’in hırçın dalgası gibi asi” olarak karikatürleştirilmiş bir tip, fıkra kahramanı, şiddet sever ya da ulus-devletin bekçileri olmanın çok ötesindeki Laz kimliği sıkıcılıktan uzak, renkli ve eğlenceli bir anlatımla karşımızda Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!’de

Etnisite, kültür, kimlik konularındaki hararetli tartışmaların olmazsa olmazı “Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi...” tekerlemesinin tam göbeğinde adları geçse de Lazların siyaset ve akademideki tartışmaların birincil özneleri olmadıkları aşikâr. Nilüfer Taşkın, müzik ağırlıklı olmak üzere kimlik teorisinden milliyetçiliğe, ekonomi politikten performans teorisine kadar uzanıp günümüzdeki Laz kimliğinin genel bir çerçevesini çizerek Laz halkını biraz daha yakından tanımamıza ve anlamamıza yardımcı oluyor.

Lazların kentleşme süreci, çay tarımının tarihi, Laz aydınlarının üretimleri, Lazca, “Karadeniz rock”, Kazım Koyuncu’nun ve diğer öncü isimlerin Karadeniz müziğine etkileri, meydanlarda oynanan horon, Kürt hareketine bakış, milliyetçilik gibi birçok farklı konudan yola çıkarak Türkiye’deki etnisite, kimlik, çokkültürlülük tartışmalarına Lazlar perspektifinden bakmayı deneyen Taşkın, kapsamlı bir panorama ortaya koyuyor.

“Karadeniz’in hırçın dalgası gibi asi” olarak karikatürleştirilmiş bir tip, fıkra kahramanı, şiddet sever ya da ulus-devletin bekçileri olmanın çok ötesindeki Laz kimliği sıkıcılıktan uzak, renkli ve eğlenceli bir anlatımla karşımızda Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!’de. Sadece Karadenizliler için değil Türkiye’nin renklerine ilgi duyan herkes için kıymetli bir çalışma.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!
Alt Başlık
Lazlar, Kimlik, Müzik
ISBN
9789750520082
Yayın No
İletişim - 2348
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 388
Alan
Popüler Kültür, Sanat, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
248 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
211 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2016
Yazar
Nilüfer Taşkın
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Nilüfer Taşkın
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Nilüfer Taşkın

1980 Trabzon doğumlu olup aslen Rize Pazarlı’dır. 2003 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra iki yıl boyunca Londra’da dil eğitimi aldı. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra çeşitli akademik projelerde ve kültür-sanat organizasyonlarında çalıştı. Ömer Asan’ın derlediği Temel Kimdir adlı derleme kitapta (2006) “Laz Fıkraları Üzerine...” ve Uğur Biryol’un derlediği Karardı Karadeniz adlı kitapta (2012) “Laz mısınız? Estağfurullah!” adlı makaleleri yayımlandı. Halen Klemuri Lokanta’da işletmecilik yapmakta ve zaman zaman gazetelere yazılar yazmaktadır.


e-mail: [email protected]