Boris Vian'ın Paralel Hayatları
Çeviri
Alev Er

ISBN
9789750511639

1. baskı - Nisan 2013
558 sayfa


53,00 TL
42,40 TL

Boris Vian'ın Paralel Hayatları

Noël Arnaud

Romancı, şair, oyun yazarı, mühendis, trompetçi, besteci, bale ve operalara imza atan bir sanatçı, senarist, müzik direktörü… Ölümün erken geleceğini hissetmişçesine dur durak bilmeden üreten Vian, kıyasıya eleştirilmesine, anlaşılmamasına rağmen vazgeçmedi; çünkü yaşadığı zaman ve yerle sınırlı değildi sözü.

Romancı, şair, oyun yazarı, mühendis, trompetçi, besteci, bale ve operalara imza atan bir sanatçı, senarist, müzik direktörü… Ölümün erken geleceğini hissetmişçesine dur durak bilmeden üreten Vian, kıyasıya eleştirilmesine, anlaşılmamasına rağmen vazgeçmedi; çünkü yaşadığı zaman ve yerle sınırlı değildi sözü. Bu yüzden, onunla bugün tanışanlar bile eserlerindeki sonsuz yenilikle karşılaşıp büyülenirler.
 
Boris Vian’ın Paralel Hayatları’nın her bölümü, Vian’ın farklı yönlerini ve eser verdiği sanat dallarını ayrı ayrı inceliyor. Fakat bu kitap, Boris Vian üstüne bir deneme ya da yapıtlarıyla ilgili eleştirel bir çözümleme değil kesinlikle. Sanatın her alanındaki üretiminden oluşan geniş çerçeveyi, hayat, insanlar, dünya, savaş, militarizm karşıtlığı, aşk, ölüm, yaratım ve pek çok başka konuya ilişkin düşünceleriyle zenginleştiren bir çalışma, sanatçı ve insan Boris Vian’ın hikâyesini kendi sesinden aktaran bir “hayat dökümü”.
 
Dostu Boris Vian’ın arşivini titizlikle tarayan Noël Arnaud, tanıklıklarla ve başka hiçbir yerde yayımlanmamış eser ve yazılarla biyografi alanında benzersiz bir çalışma sunuyor bizlere.
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Boris Vian'ın Paralel Hayatları
ISBN
9789750511639
Orijinal Adı
Les vies parallèles de Boris Vian
Yayın No
İletişim - 1857
Dizi No
Biyografi - 22
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
558 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
451 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2013
Yazar
Noël Arnaud
Çeviren
Alev Er
Editör
Berna Akkıyal
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Noël Arnaud

1919-2003 yılları arasında yaşadı. Asıl adı Raymond Valentin Muller’dir. Paris’in sanat çevrelerinin aktif bir üyesi ve destekçisiydi. Avangard eserlerden oluşan geniş koleksiyonu ve kitapları Paris’te Bibliothèque de l’Arsenal’de muhafaza edilmektedir. Çok farklı alanlarda derlemeler hazırlayan ve dergiler yayımlayan Arnaud, ilk baskısı 1966’da yapılan Boris Vian’ın Paralel Hayatları’nı yıllar içinde defalarca gözden geçirip genişleterek, Vian’ın sanatsal üretiminin her yönüyle tanınması için çaba sarf etti.