Borges ve Yazma Üzerine
Çeviri
Tomris Uyar

ISBN
9789754707076

1. baskı - Ekim 1998
152 sayfa


Yakında

Borges ve Yazma Üzerine

N. Thomas Di Giovanni (Der.), Daniel Halpern (Der.), Frank Macshane (Der.)

Borges ve Yazma Üzerine, Güney Amerika edebiyatını olduğu kadar çağdaş dünya edebiyatını da etkilemiş büyük yazar J.L. Borges´in Kurmaca, Şiir ve Çeviri üstüne düşüncelerini kapsayan bir Borges elkitabı ya da bir Borges okuma kılavuzu niteliğinde. Yazar, öncelikle genç yazar adaylarına seslenirken yazarlık uğraşının sorunlarına ve sorumluluklarına eğiliyor.

Borges ve Yazma Üzerine, Güney Amerika edebiyatını olduğu kadar çağdaş dünya edebiyatını da etkilemiş büyük yazar J.L. Borges´in Kurmaca, Şiir ve Çeviri üstüne düşüncelerini kapsayan bir Borges elkitabı ya da bir Borges okuma kılavuzu niteliğinde. Yazar, öncelikle genç yazar adaylarına seslenirken yazarlık uğraşının sorunlarına ve sorumluluklarına eğiliyor. Borges´in çağına ve çağın edebiyat akımlarına bakışı, kendisini etkileyen ustalar ve kişisel yazarlık deneyimleri de yer alıyor bu kitapta. Sorulara verdiği yanıtlarda Borges´in, her sözcüğünün, her imgesinin hesabını vermeye hazır, güvenli, titiz ustalığından ve bu ününe karşın edebiyat serüveninde çırak kalmakta direten alçakgönüllü bilgeliğinden izler bulacaksınız.

Kitapta yer alan bölümler
Çeviri
Şiir
Kurmaca
Kitabın Adı
Borges ve Yazma Üzerine
ISBN
9789754707076
Orijinal Adı
Borges on Writing
Yayın No
İletişim - 495
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 105
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
152 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
120 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 1998
Çeviren
Tomris Uyar
Derleyen
N. Thomas Di Giovanni, Daniel Halpern, Frank Macshane
Kapak
Ümit Kıvanç
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Osman Yener
Dizgi
Maraton Dizgievi
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

N. Thomas Di Giovanni

1933 yılında Massachusetts'de doğdu. 1955'te Antioch College'dan mezun olmasının ardından bir süre editör ve çevirmen olarak çalıştı. 1967 yılında Jorge Luis Borges ile tanıştı ve Borges'in kitaplarını İngilizce'ye çevirdi. Novecento isimli bir roman yazdı ve bu roman ABD'de ve İngiltere'de yayımlandı. 


Daniel Halpern

1945 doğumlu Amerikalı editör, şair ve çevirmen.


Frank Macshane

Edebi biyografi yazarı. 72 yaşında öldü.