Bizans İmparatorluğu'nun Kısa Tarihi
Çeviri
Cumhur Atay

ISBN
9789750524479

1. baskı - Temmuz 2018
260 sayfa


35,50 TL
28,40 TL

Bizans İmparatorluğu'nun Kısa Tarihi

Dionysios Stathakopoulos

Dionysios Stathakopoulos’un bu eseri, Bizans İmparatorluğu’nun bir kitaba sığdırılabilmesi güç serüvenini, yalnızca tek bir değişkene indirgemeden, etkileşimli bir kavrayışla, çevresiyle ilişkisini hesaba katan ve onu kapalı, izole bir tarih anlatısına hapsetmeyen bir titizlikle ele alıyor.

Doğu Roma İmparatorluğu olarak da bildiğimiz Bizans İmparatorluğu’nun bereketli tarihi bugün hâlâ araştırılmaya muhtaç ve pek çok yanıyla ilgi çekici olmaya devam edecek gibi görünüyor. Dionysios Stathakopoulos’un bu eseri, Bizans İmparatorluğu’nun bir kitaba sığdırılabilmesi güç serüvenini, yalnızca tek bir değişkene indirgemeden, etkileşimli bir kavrayışla, çevresiyle ilişkisini hesaba katan ve onu kapalı, izole bir tarih anlatısına hapsetmeyen bir titizlikle ele alıyor. İnsanlık tarihinin bu önemli kesitini yalnızca tarih disipliniyle ilgilenen uzmanlara değil, geniş bir okur kitlesine aktarabilmeyi başaran, ustaca bir sadelikle örülmüş bu metin bilhassa meraklısına oldukça iddialı bir başlangıç vaat ediyor.

“Hâkim hegemonik söylemimiz Batı merkezli olduğundan Bizans’ın önemimsizleştirilmesi kaçınılmazdır. (…) Bizans kaynaklarının inanmamızı istediği şeye rağmen, Bizans hareket etmeyen eski bir organizma olmanın çok uzağındaydı. Klasikleşmiş arkaizm ve üslupçuluk örtüsünü kaldırınca sürekli bir değişim ve adaptasyon sürecini görürsünüz.”
DIONYSIOS STATHAKOPOULOSKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Bizans İmparatorluğu'nun Kısa Tarihi
ISBN
9789750524479
Orijinal Adı
A Short History of the Byzantine Empire
Kapak
I. Justin’in solidus’unun ön-arka yüzü ve İmparatoriçe İrini’nin solidus’u
Yayın No
İletişim - 2647
Dizi No
Tarih - 133
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
260 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
220 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2018
Yazar
Dionysios Stathakopoulos
Çeviren
Cumhur Atay
Editör
Aybars Yanık
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Salih Kızıl
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Dionysios Stathakopoulos

Bizans tarihi üzerine çalışmalarıyla bilinen tarihçi, King’s College London’da Bizans Çalışmaları bölümünde öğretim görevlisidir. Doktorasını Viyana Üniversitesi’nde “Famines and Epidemics in late Antiquity” [“Antikite’nin sonunda kıtlık ve salgınlar”] adlı çalışmasıyla aldı. Bu çalışması daha sonra kitaplaştırıldı: Famine and Pestilence in the Late Roman and Early Byzantine Empire: a Systematic Survey of Subsistence Crises and Epidemics, 2004, Ashgate. Ayrıca Viyana Üniversitesi’nde ve Budapeşte’deki Central European University’de ders vermeye devam etmektedir.