Bir Otorite Tarihi
Çeviri
Işık Ergüden

ISBN
9789750503405

1. baskı - Temmuz 2005
303 sayfa


38,50 TL
30,80 TL

Bir Otorite Tarihi

Süreklilikler ve Değişiklikler
Gérard Mendel

Otorite, toplumun çeşitli düzeylerinde, okulda, ailede, işyerinde ya da devletin elinde aslında uzun bir zamandır krizde. Bu krizin ne olduğunu ya da nasıl aşılacağını anlayabilmek için öncelikle otoritenin ne olduğunu ortaya koymak gerek. Gérard Mendel, bu sorunun cevabını bulmak için tarihe dönmemizi öneriyor. Hindistan’dan Afrika’ya, Antik Çağ’dan bugüne, Mendel’e göre her yerde ve her zaman otoritenin temelinde ortak bir antropolojik zemin vardı.

Otorite, toplumun çeşitli düzeylerinde, okulda, ailede, işyerinde ya da devletin elinde aslında uzun bir zamandır krizde. Bu krizin ne olduğunu ya da nasıl aşılacağını anlayabilmek için öncelikle otoritenin ne olduğunu ortaya koymak gerek. Gérard Mendel, bu sorunun cevabını bulmak için tarihe dönmemizi öneriyor. Hindistan’dan Afrika’ya, Antik Çağ’dan bugüne, Mendel’e göre her yerde ve her zaman otoritenin temelinde ortak bir antropolojik zemin vardı. Bütün toplumlar hayatta kalmakla ilgili birincil korkularını gidermek için, gönüllü itaat karşılığında koruyucu bir otoritenin mevcudiyetini benimsediler. Ama otorite bütün toplumlarda farklı biçimlerde ortaya çıktı. Topluluk; geleneksel toplumlarda ebeveyn otoritesini benimserken, modern toplumlarda otoriteyi yalnızca baba figürüne devretti. Bugün Batı’da patriarkal toplum biçimi gittikçe yok olurken ne topluluk, ne de baba, arkaik korkularımızı büsbütün gidermeye yetecek güçteler. Otoritenin krizinin en temel sebeplerinden biri bu. Peki demokrasi, insanın
içindeki bitmeyen çocukluğu, korkularını, hakikatten kaçma eğilimini gidermeye muktedir mi? Gérard Mendel Bir Otorite Tarihi’nde günümüzün belki de en önemli sorularından birisi hakkında aydınlatıcı ipuçları veriyor.

Kitabın Adı
Bir Otorite Tarihi
Alt Başlık
Süreklilikler ve Değişiklikler
ISBN
9789750503405
Orijinal Adı
Une histoire de l'autorité / Permanences et variations
Yayın No
İletişim - 1098
Dizi No
Bugünün Kitapları - 100
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
303 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
224 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2005
Yazar
Gérard Mendel
Çeviren
Işık Ergüden
Editör
Can Belge
Düzelti
Ziya Osman Bangu
Kapak Resmi
Geoffrey Moss
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Gérard Mendel

Psikanalist ve sosyolog. Eserleri: La révolte contre le père [Babaya İsyan, Cem Yayınevi, 2000]; Pour décoloniser l’enfant [Son Sömürge Çocuk, Kabalcı Yayınevi, 2000]; La Psychanalise revisitée (La Découverte); La société n’est pas une famille (La Découverte); L’acte est une aventure (La Découverte).