Binyılı Sorgulamak
Çeviri
Tuncay Birkan

ISBN
9789754707663

1. baskı - Aralık 1999
143 sayfa


Tükendi

Binyılı Sorgulamak

Kesinlikle keyfi bir gerisayım için rasyonalist bir klavuz
Stephen Jay Gould

Binyılı Sorgulamak, Stephen Jay Gould’un, milenyumun anlamının peşine düşen ve takvimbilim, astronomi ve tarihten devşirilmiş ilginç hikâyelerle örülü yazılarından oluşuyor. Gould, şu üç sorunun cevabını arıyor: Binyıl tam olarak ne anlama gelir ve bu anlam, İsa’nın yeryüzündeki binyıllık hakimiyetinden insanlık tarihinin binyıllık seküler bir dönemine nasıl kaymıştır?

Binyılı Sorgulamak, Stephen Jay Gould’un, milenyumun anlamının peşine düşen ve takvimbilim, astronomi ve tarihten devşirilmiş ilginç hikâyelerle örülü yazılarından oluşuyor. Gould, şu üç sorunun cevabını arıyor: Binyıl tam olarak ne anlama gelir ve bu anlam, İsa’nın yeryüzündeki binyıllık hakimiyetinden insanlık tarihinin binyıllık seküler bir dönemine nasıl kaymıştır? Yeni binyıl ne zaman başlıyor; 1 Ocak 2000’de mi, yoksa 1 Ocak 2001’de mi? Gould’a göre bu hiç de önemsiz bir mesele değil, çünkü çözümsüzlüğü 20. yüzyıl kültürel tarihi hakkında bir fikir veriyor. Ve son olarak, niçin takvimlerimiz bizi keyfî bir düzenlilik aramaya ve binyıl düşüncesi karşısında büyülenmeye itecek kadar karmaşık olmak zorunda? Gould’un binyıl meselesi üzerinden insanlığa bakarken değindiği tarihsel ve bilimsel olgular arasında, farklı takvim uygulamaları, bir 6. yüzyıl keşişinin sonuçlarını halen yaşamakta olduğumuz kronoloji hataları ve otistik bir gencin, geçmiş ve gelecek günlerin haftanın hangi gününe geldiğini hesaplama yeteneğini geliştirmesi de var. Yazdığı her popüler bilim kitabı çok satanlar arasına giren biyolog Stephen Jay Gould, binyılı sorgularken de zeki ve eğlendirici.
Kitabın Adı
Binyılı Sorgulamak
Alt Başlık
Kesinlikle keyfi bir gerisayım için rasyonalist bir klavuz
ISBN
9789754707663
Orijinal Adı
Qestioning the millennium
Yayın No
İletişim - 585
Dizi No
Bugünün Kitapları - 56
Alan
Popüler Kültür
Sayfa Sayısı
143 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
123 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 1999
Yazar
Stephen Jay Gould
Çeviren
Tuncay Birkan
Editör
Asena Günal
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Şerife Ünal
Kapak Resmi
Luca Signorelli
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Stephen Jay Gould

Harvard Üniversitesi'nde zooloji ve jeoloji profesörü olarak çalışmış ve aynı üniversitenin Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi'nin vertebrasız paleontoloji kısmının kuratörlüğü görevinde bulunmuştur. New York Üniversitesi'nde biyoloji dersleri verdi. Cambridge, Massachusetts ve New York'ta yaşayan Gould'un bundan önceki iki kitabı Full House ve Dinosour in a Haystack'tir. Gould'un kaleme aldığı popüler bilim kitapları, özellikle ABD'de geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır. 2002 yılında kanser hastalığı sonucu aramızdan ayrıldı.