Ben û Sen
ISBN
9789750527289

1. baskı - Eylül 2019
112 sayfa


Tükendi

Ben û Sen

Bir Memleket Mekânı
Ahmet Çakmak

Ahmet Çakmak, Ben û Sen’in her zaman dönemin toplumsal ve siyasî havasıyla dolu olan renkli ortamını anlatıyor. Kendi çapında efsaneleşmiş anılarını, rivayetlerini, müdavimlerini, özel tiplerini hikâye ediyor.

Ben û Sen, Diyarbakır’da bir meyhane. Pavyonlar Sokağı diye bilinen sokakta, çok eski ve çok “erkek” bir mekân. Namı az çok memlekete mal olmuş, bir nevi kültür mirası hüviyeti kazanmış mekânlardan. Ahmet Çakmak, Ben û Sen’in her zaman dönemin toplumsal ve siyasî havasıyla dolu olan renkli ortamını anlatıyor. Kendi çapında efsaneleşmiş anılarını, rivayetlerini, müdavimlerini, özel tiplerini hikâye ediyor.

Ben û Sen, mecralarından hatta yaratıcılarından olduğu Diyarbakır Kürt mizahının da mekânı.

Esnaflar Masası, Kömürcüler Masası, Sanatçılar Masası, Garibanlar Masası, Tefeciler Masası, Erkenci Öğretmenler, Çok Efendi Emekli Adamlar Masası, Sonradan Tövbe Edenler Masası, Kürt Yazarlar Masası, Gereksiz Adamlar Masası, Tek Tabanca Adamlar Masası, Solcu Gençler Masası ve Gece Adamları Masası’yla, kahramanı meyhane olan bir roman, adeta.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Ben û Sen
Alt Başlık
Bir Memleket Mekânı
ISBN
9789750527289
Yayın No
İletişim - 2809
Dizi No
Memleket Kitapları - 36
Alan
Sosyoloji, Gezi ve Rehber
Sayfa Sayısı
112 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Eylül 2019
Yazar
Ahmet Çakmak
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Ekin Kadir Selçuk, Adem Kotan
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Zülküf Çapanoğlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Ahmet Çakmak

Diyarbakır’da doğdu. Eğitim sürecinin tamamını doğduğu şehirde geçirdi. Edebiyat öğretmeni. Uzun süre çeşitli şehirlerde eğitimcilik yaptıktan sonra memleketine döndü. Şiirleri, şiir üstüne yazıları ve öyküleri, 1991’den itibaren çeşitli dergilerde yayımlanıyor. Bazı şiirleri, Kürtçe, Çince, İngilizce ve Farsçaya çevrildi. Şiir kitapları: İki Dilde Kederlenmek (1998), Eski Kent Kırgınlıkları (2007, Cigerxun 2003 Şiir Ödülü), İnsanın Kimsesi (2015). Roman: Çiftkafa’nın Kitabı (2017). Yaratı/Yaratım dergisinin yedi yıl boyunca editörlüğünü yaptı. Yazarlar Sendikası ve Türkiye PEN üyesidir.