Batı'da Aşk ve Cinsellik
Çeviri
Ayşen Gür

ISBN
9789754702088

2. baskı - Temmuz 2015
355 sayfa


42,00 TL
33,60 TL

Batı'da Aşk ve Cinsellik

Georges Duby (Der.)

23 makaleden oluşan kitap, titiz araştırmalara dayanarak Sümer Tanrıçası İnanna’dan Lesboslu Sappho’ya, Megaralı şair Theognis’ten Aziz Hieranymus’a önemli figürleri en özel yönleriyle tanıtırken Antik Mısır’dan günümüze uzanarak binlerce yıllık toplumsal değişimi aşk ve cinsellik ekseninde sunuyor.

Annales geleneğinin önemli temsilcilerinden tarihçi Georges Duby’nin derlediği Batı’da Aşk ve Cinsellik, cinsiyetler arası ilişkiler eşcinsellik, boşanma, doğum kontrolü, zina gibi birçok kavramın tarih boyunca geçirdiği değişimleri farklı yönleriyle incelerken, tarih yazımına da yeni bir soluk kazandırıyor. 23 makaleden oluşan kitap, titiz araştırmalara dayanarak Sümer Tanrıçası İnanna’dan Lesboslu Sappho’ya, Megaralı şair Theognis’ten Aziz Hieranymus’a önemli figürleri en özel yönleriyle tanıtırken Antik Mısır’dan günümüze uzanarak binlerce yıllık toplumsal değişimi aşk ve cinsellik ekseninde sunuyor.


“Pek çok kişinin ağzını hayretten açık bırakan bir hızla, gözlerimizin önünde, yüzyıllardır cinsiyetler arasındaki ilişkileri düzenlemek için kurulmuş olan tüm çatılar çöküverdi. Yasaklar ortadan kalktı. Bedenler çıplaklaştı. Bazı sözleri duyunca kızarmamaya alıştık. (...) Bu devrim, kuşaklar boyunca ekonomi ya da kültürde görülen tüm değişikliklerden daha temel, daha derindi; yine devrim diye adlandırdığımız diğer sarsıntılar, bunun yanında yüzeysel ve geçici kalıyordu; işte bu devrim, insanoğlunun başlangıcından bu yana kurulmuş düzenleri ortadan kaldırarak, erkeklerle kadınlar arasındaki rol ve iktidar dağılımını tepeden tırnağa değiştirdi.”

GEORGES DUBY

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Her Şey Babil’de Başladı
Lesboslu Sappho
Antik Yunan’da Eşcinsellik
Roma’da Eşcinsellik
Roma Fahişeleri
Gezgin Şairler ve Tutku Aşkı
Doğum Kontrolünün Başlangıcı
Geçmişte Doğum Kontrolü
Zinanın Çekiciliği
Adem ve Havva: İlk Çift
Romalı Çiftin Düğünü
Zevkin Yadsınması
Hıristiyan Evliliğinin Oluşum Süreci
Kadın, Aşk ve Şövalye
Çift Kişilik Yatak
17. Yüzyılda Cinsel İktidarsızlık Davaları
“Genç Evlilerin Küçük İncil’i”
Boşanmanın Uzun Yürüyüşü
Sade Diye Biri Yaşadı mı?
Frengi: Bir Amerikan Hastalığı mı?
Karındaki Korku
Mastürbasyona Lanet!
Bir Azınlığın Doğuşu
Kitabın Adı
Batı'da Aşk ve Cinsellik
ISBN
9789754702088
Orijinal Adı
Amour et sexualité en Occident
Kapak
Vassili Vassilyeviç Kandinski, “Garden of Love II” (Improvisation 27), 1912
Yayın No
İletişim - 173
Dizi No
Tarih - 97
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
355 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
288 gr
Baskı
2. baskı - Temmuz 2015 (1. baskı - Şubat 1992)
Derleyen
Georges Duby
Çeviren
Ayşen Gür
Yayına Hazırlayan
Güneş Akkor
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Aysun Kara
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Georges Duby

1919 yılında Paris'te doğan yazar genellikle Ortaçağ ve tarihsel coğrafya alanlarına ilgilidir. Lyon Üniversitesi'nden mezun olan yazar Sorbonne Üniversitesi'nde tezini tamamlamıştır. Bazı çalışmaları: A History of French Civilization (with Robert Mandrou) (New York: Random House) 1964; The Early Growth of the European Economy: Warriors and Peasants from the Seventh to the Twelfth Century (Ithaca: Cornell) University Press) 1974; Le Dimanche de Bouvines (1973) (Translated in English as The Legend of Bouvines (1990); The Early Growth of the European Economy: Warriors and Peasants from the Seventh to the Twelfth Century (Ithaca: Cornell University Press), 1974; L'histoire continue (1991)