Barış İçin Akademisyenler
ISBN
9789750521447

2. baskı - Mart 2017
151 sayfa


24,50 TL
19,60 TL

Barış İçin Akademisyenler

Olağanüstü Zamanlarda Akademiyi Savunmak
Kerem Altıparmak, Yaman Akdeniz

“Barış İçin Akademisyenler” girişimi adına, “Kürt sorununda barışçı çözüm” talebiyle yayımlanan “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiri, Türkiye tarihinde akademi üzerindeki belki en kapsamlı baskı uygulamasına vesile oldu.

“Barış İçin Akademisyenler” girişimi adına, “Kürt sorununda barışçı çözüm” talebiyle yayımlanan “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiri, Türkiye tarihinde akademi üzerindeki belki en kapsamlı baskı uygulamasına vesile oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şiddetli suçlamalarla yetkilileri göreve çağırması üzerine, çok sayıda akademisyen soruşturmaya uğradı, işinden atıldı. 11 Ocak 2016’da yayımlanan bildirinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra, takibat, cezalandırma ve göreve son vermeler hâlâ sürmekteydi. Bildiriye imza atan üniversite mensubu sayısının 2.212 gibi hiç küçümsenmeyecek bir rakam olması, bu baskıların akademide geniş bir kesimi doğrudan etkilediğini ortaya koyar. Aşikâr dolaylı etki ise akademik özgürlüğün ve düşünce özgürlüğünün ezilmesi olmuştur. İnsan hakları ve düşünce özgürlüğü alanındaki ön açıcı çalışmalarıyla bilinen Kerem Altıparmak ve Yaman Akdeniz, bu soruşturma ve suçlandırmaların hukukî açıdan sorgulamasını yapıyorlar. Son derece geniş bir sorgulama bu: Süreci sadece genel hukuk ilkeleri bakımından değil, mevcut yasalar ve disiplin yönetmelikleri bakımından da inceliyorlar. Vardıkları sonuç, söz konusu bildiriyi imzalamış akademisyenlere dönük disiplin ve ceza uygulamalarının her bakımdan hukuksuz olduğudur.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Barış İçin Akademisyenler
Alt Başlık
Olağanüstü Zamanlarda Akademiyi Savunmak
ISBN
9789750521447
Yayın No
İletişim - 2432
Dizi No
Bugünün Kitapları - 215
Alan
Hukuk İncelemeleri, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
151 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
131 gr
Baskı
2. baskı - Mart 2017 (1. baskı - Şubat 2017)
Yazar
Kerem Altıparmak, Yaman Akdeniz
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Emre Bayın
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Kerem Altıparmak

KEREM ALTIPARMAK uzun yıllardır internet ve insan hakları alanında çalışan bir akademisyendir. Altıparmak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesidir ve yıllardır insan hakları sivil toplum örgütleri ile ortak çalışmalar yapan bir insan hakları savunucusudur. Çok sayıda ulusal ve uluslararası makalenin yanında Altıparmak’ın, 50. Yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi: Başarı mı Hayal Kırıklığı mı? (2009), İşkenceyi Önlemede Ortak Akıl - Seçmeli Protokol ve Türkiye’de Ziyaret Pratiklerinin Değerlendirilmesi (2008 - Hülya Üçpınar ile birlikte), Zaman ve Aşımı: Ağır İnsan Hakları İhlallerinin Kılıfını Kaldırmak (2016), Cezasızlıkla Mücadele El Kitabı (2016) adlı kitapları bulunmaktadır.


Yaman Akdeniz

YAMAN AKDENİZ uzun yıllardır internet ve insan hakları alanında çalışan bir akademisyendir. Çok sayıda uluslararası makalenin yanında Akdeniz’in İnternette Çocuk Pornografisi ve Hukuk; Ulusal ve Uluslararası Etkiler adlı kitabı Haziran 2008’de Ashgate tarafından yayımlanmıştır. Yazarın ayrıca Kerem Altıparmak ile birlikte hazırladığı İnternete Girilmesi Yasaktır: Türkiye’de İnternet İçerik Düzenlemesi ve Sansüre İlişkin Eleştirel Bir Değerlendirme isimli kitabı İmaj Yayınevi tarafından 2008’de, İnternette Irkçılık adlı kitabı 2010 yılı içinde Avrupa Konseyi tarafından, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı için hazırladığı “İnternet’te İfade Özgürlüğü” raporu 2011 içinde ve “İnternette Medya Özgürlüğü: AGİT İçin Bir Kılavuz” 2016 içinde AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Ofisi tarafından yayımlanmıştır.