Bağışlanmış Bir Günahkârın Özel Anıları ve İtirafnamesi
Çeviri
Saliha Nilüfer

ISBN
9789750526688

1. baskı - Nisan 2019
284 sayfa


27,50 TL
22,00 TL

Bağışlanmış Bir Günahkârın Özel Anıları ve İtirafnamesi

James Hogg

Bağışlanmış Bir Günahkârın Özel Anıları ve İtirafnamesi, 19. yüzyıl İskoç romantizminin başyapıtlarından kabul edilen sürükleyici bir dinî fanatizm anlatısı.

Saliha Nilüfer çevirisi,
David Groves’un önsözü,
Julie Fenwick’in sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Bağışlanmış Bir Günahkârın Özel Anıları ve İtirafnamesi, 19. yüzyıl İskoç romantizminin başyapıtlarından kabul edilen sürükleyici bir dinî fanatizm anlatısı.

Yeryüzünde kurtuluşu Kalvinizmde ve onun seçilmiş kullarına sunduğu dinî kariyerde arayan Robert Wringhim, İskoçya’da karşılaştığı gizemli yabancıya tekinsiz bir yakınlık duyar. Bu yakınlık zamanla onu bir din adamı olmaktan uzaklaştırıp en yakınlarını bile katleden bir seri katile dönüştürecektir. Robert’ın karşılaştığı gizemli yabancı şeytanın ta kendisi midir yoksa Robert psikotik bir kişilik bölünmesi mi yaşamaktadır? James Hogg’un bir günahkârın derin bunalımı etrafında ördüğü teolojik kurmacası 19. yüzyılın en güçlü Aydınlanma parodilerinden biri.

“James Hogg, benden çok farklı bir tarzda yazsa da tanıdığım en yetenekli edebiyatçılardan biri.”
WALTER SCOTT

“Hogg’un romanı, orijinalliği, sofistikeliği ve alaycı enerjisiyle kült bir kitap olma şöhretini hak ediyor.”
IAN PARKERKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Bağışlanmış Bir Günahkârın Özel Anıları ve İtirafnamesi
ISBN
9789750526688
Orijinal Adı
The Private Memoirs and Confessions of a Justified Sinner
Yayın No
İletişim - 2758
Dizi No
İletişim Klasikleri - 126
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
284 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
245 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2019
Yazar
James Hogg
Çeviren
Saliha Nilüfer
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Yayına Hazırlayan
Barış Özkul, Güneş Akkor
Sonsöz
Julie Fenwick
Sonsözü Çeviren
Emrah Serdan
Önsöz
David Groves
Önsözü Çeviren
Emrah Serdan
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Emre Bayın
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

James Hogg

Eski bir çoban olan çiftçi Robert Hogg ve Margaret Hogg’un ikinci oğulları olarak 1770’te İskoçya-Ettrick Hall’da doğdu. 1776’da babasının iflası sebebiyle eğitimine ara vermek zorunda kaldı. 1785’te civardaki bir çiftlikte çobanlık yapmaya başladı. Birkaç yıl sonra James Laidlaw’a ait çiftlikte çalışmaya başladı. Hogg’un kitaplara ilgisini fark eden Laidlaw, kütüphanesinden bazı kitaplarını ona ödünç verdi. 1793’te şiir yazmaya başladı ve ertesi yıl ilk şiiri “Mistakes of a Night” (Bir Gecenin Hataları) Scots Magazine’de yayımlandı. Şiire yeteneği ünlü İskoç yazar Walter Scott tarafından keşfedildi. İlk baladları Mountain Bard (Dağların Ozanı) adıyla 1807’de yayımlandı. Aynı yıl İskoçya kırlarında çobanlığın püf noktalarını anlattığı kitabı The Shepherd’s Guide (Çobanlar için Rehber) yayımlandı. 1810’da yerleştiği Edinburgh’da Wordsworth, Southey, De Quincey gibi yazarlarla tanıştı. The Spy (Casus) adlı bir edebiyat dergisi çıkarmaya başladı. Bazı sayılarında müstehcenlik nedeniyle okurdan tepki gören dergi ertesi yıl kapandı. 1813’te yayımlanan The Queen’s Wake (Kraliçenin Uyanışı) ve 1815’te yayımlanan The Pilgrims of the Sun (Güneşin Hacıları) adlı kitaplarıyla İskoçya ve İngiltere’de tanınan bir yazar oldu. 1815’te Buccleuch Dükü’nün bağışladığı Altrive’deki çiftliğe yerleşip hayatının sonuna kadar yazmaya devam etti. 1820’de Margaret Phillips ile evlendi. 1832’de ilk kez ziyaret ettiği Londra’da büyük bir yazar olarak karşılandı. Londralı genç bir yayıncı, Hogg’un düzyazı yapıtlarından bir derleme hazırlayıp Altrive Tales (Altrive Öyküleri) adıyla yayımladı. Walter Scott’ın ölümünün ardından kaleme aldığı The Domestic Manners and Private Life of Sir Walter Scott (Sir Walter Scott’ın Ev Hali ve Özel Yaşamı) 1834’te önce New York, ardından Londra’da yayımlandı. Şiirlerinin yanı sıra düzyazı alanında üç eser verdi: Three Perils of Man (Erkeklerle İlgili Üç Tehlike, 1823), Bağışlanmış bir Günahkârın Özel Anıları ve İtirafnamesi (1824) ve The Domestic Manners and Private Life of Sir Walter Scott (Sir Walter Scott’ın Ev Hali ve Özel Yaşamı, 1834). 1835’te Altrive’de hayatını kaybetti ve Ettrick Mezarlığı’na defnedildi.