Ayı
Çeviri
Murat Belge

ISBN
9789754701043

3. baskı - Ekim 2018
146 sayfa


23,50 TL
18,80 TL

Ayı

William Faulkner

Nobelli yazar William Faulkner Ayı’da, insanların kendi varoluşlarını sürdürmek uğruna doğayla kurdukları netameli ilişkiyi ele alıyor.

Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından William Faulkner’dan bir doğa destanı...

Yıllardır vurulamadığı için ormanda yaşayan avcıların boy hedefi haline gelen ve artık bir efsaneye dönüşen Koca Ben adındaki ayı, çocukluğundan beri Isaac’in çevresine ve doğaya bakışını derinden etkilemiştir. Onu vurmak ormanın hâkimiyetini ele geçirmek, insanın doğaya egemen olmasını sağlamak anlamına gelecektir. Avcıların arasında büyüyen ve zamanla kendisi de başarılı bir avcı olan Isaac, yirmi bir yaşına geldiğinde, ormanın kendisine miras kalan kısmının yönetimini devralma göreviyle karşı karşıya kalır... Nobelli yazar William Faulkner Ayı’da, insanların kendi varoluşlarını sürdürmek uğruna doğayla kurdukları netameli ilişkiyi ele alıyor.

“Amerikan yazarlarının en önemlilerinden biri, belki de en
önemlisi.”
André Gide

“Amerikan yazarlarının en önemlilerinden biri, belki de en önemlisi.”
André Gide

“Amerikan yazarlarının en önemlilerinden biri, belki de en
önemlisi.”
André Gide

 

“Avrupa ve Latin Amerika avangardlarının anlamak için eğitim aldığı, Amerikan kurmaca tarihindeki en radikal yenilikçi.”
J.M. CoetzeeKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Ayı
ISBN
9789754701043
Kapak
Winslow Homer, “Avcı ve Köpekler”, 1891
Yayın No
İletişim - 124
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 24
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
146 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
138 gr
Baskı
3. baskı - Ekim 2018 (1. baskı - Ocak 2004)
Yazar
William Faulkner
Çeviren
Murat Belge
Önsöz
Murat Belge
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ümran Özbalcı, Fatih M. Öztan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

William Faulkner

William Faulkner 1897’de New Albany’de doğdu. 1949’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ABD’li romancı, Güney’in yazgısını anlatan romanlarıyla tanınır. İlk kitabı pastoral şiiirlerden oluşan The Marble Faun’dur (1924). Ağır yaralı bir pilotun Georgia’ya dönüşünü anlatan ilk romanı Soldier’s pay’I New Orleans’ta yazdı. İkinci romanı Mosquitoes (1927), New Orleans edebiyat çevresine yöneltilen ağır bir taşlamaydı. Flags In The Dust’tan sonra yazdığı romanı The Sound and The Fury, Faulkner’in ilk başyapıtıydı. Bu romanında Faulkner, soylu compson ailesi aracılığıyla bütün toplum düzenin yozlaşmasını ve çöküşünü anlattı. Faulkner, 1930-1942 yılları arasında b,r yandan Holywood’da film senaryoları üzerinde çalışırken, bir yandan da iki öykü kitabı, A Green Bough adlı bir şiir kitabı ve dokuz roman yayımladı. Bu romanlardan Döşeğimde Ölürken’de (İletişim Yayınlatı, 1990) yoksul bir beyaz aileyi ve bu ailenin bireylerinin ölen annelerini Jefferson’a gömebilmek için göze aldıkları zorlu yolculuğu anlatıyordu. 1932’de yayımlanan Ağustos Işığı’nda (İletişim, 1990) melez olup olmadığı belli olmayan Joe Christmas’ın portresini çizdi. Faulkner, geniş okur kitlesine, yapıtlarının yayımlanmasından çok sonra ulaştı.