Avrupa’nın Müslüman Komşuları
Çeviri
Selim Önal

ISBN
9789750506604

1. baskı - Nisan 2009
211 sayfa


Tükendi

Avrupa’nın Müslüman Komşuları

Türkiye, Bosna, Fas, Mısır
Jan Marinus Wiersma, Joost Lagendijk

Elinizdeki kitapta Avrupa Parlamentosu’nun iki üyesi, Joost Lagendijk ve Jan Marinus Wiersma’nın Balkanlar’da, Türkiye’de, Mısır’da ve Fas’ta İslamcılık üzerine önemli siyasetçilerle yaptıkları görüşmeler canlı bir şekilde anlatılıyor.

Elinizdeki kitapta Avrupa Parlamentosu’nun iki üyesi, Joost Lagendijk ve Jan Marinus Wiersma’nın Balkanlar’da, Türkiye’de, Mısır’da ve Fas’ta İslamcılık üzerine önemli siyasetçilerle yaptıkları görüşmeler canlı bir şekilde anlatılıyor. Kitapta Avrupa’nın Müslüman komşularının baskıcı rejimlerden kurtulup demokratik düzene geçişleri için olası yollar tartışılıyor. Bu bölgede bir referans olarak demokratik Türkiye’nin öneminin altı çiziliyor. Ayrıca yazarlar AB’nin, Müslüman demokratlar da dahil olmak üzere bölgedeki tüm demokrat partilerle diyalog kurmasının önemine dikkat çekiyorlar. AB’nin İslamcı partilerle de iletişim kanallarını açık tutmasını ve dinî inanışlar temelinde yükselen toplumsal hareketleri görmezden gelmemesini tavsiye ediyorlar. Aksi takdirde AB’nin çifte standart uygulamış sayılacağını belirtiyorlar.
Bu kitap hem bu dört ülkedeki İslami hareketlerin dinamiklerini anlamak hem de AB ile bu ülkelerin ilişkilerinin geleceği üzerinde düşünmek için iyi bir olanak sağlıyor.
 

Kitabın Adı
Avrupa’nın Müslüman Komşuları
Alt Başlık
Türkiye, Bosna, Fas, Mısır
ISBN
9789750506604
Orijinal Adı
Travels among Europe’s Muslim Neighbours The Quest for Democracy
Yayın No
İletişim - 1375
Dizi No
Bugünün Kitapları - 118
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
211 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
180 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2009
Yazar
Jan Marinus Wiersma, Joost Lagendijk
Çeviren
Selim Önal
Editör
Sulhiye Gültekingil
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jan Marinus Wiersma

1951'de doğdu. Hollanda İşçi Partisi'nden 1994'ten bu yana Avrupa Parlementosu üyesidir. Parlementoda "Sosyalist Grup" başkan yardımcısıdır.


Joost Lagendijk

1957'de doğdu. Hollanda Sol Yeşiller Partisi'nden1998'den bu yana Avrupa Parlementosu üyesidir. Kendisi Türkiye-AB Karma Parlementosu Komisyonu eşbaşkanı ve Kosova raportörüdür.