Avrupa'da Radikal Sağın Yükselişi
ISBN
9789750503351

1. baskı - Mayıs 2005
272 sayfa


Tükendi

Avrupa'da Radikal Sağın Yükselişi

Hasan Saim Vural

Haider, Le Pen, İtalyan neofaşistleri, “Kuzey Ligi”, Berlusconi, Neonaziler... “Oturmuş” ve “ılımlı” bilinen Batı ve Kuzey Avrupa’nın siyasal sistemleri, 1980’lerden beri “aşırı” sağ akımın hamleleriyle sarsılıyor. Bir yandan, eski marjinal sağ partilerden bazıları serpiliyor. Diğer yandan, sadece ‘kariyerleriyle’ değil söylemleriyle, yöntemleriyle de yeni olan partiler/hareketler çıkıyor.

Haider, Le Pen, İtalyan neofaşistleri, “Kuzey Ligi”, Berlusconi, Neonaziler... “Oturmuş” ve “ılımlı” bilinen Batı ve Kuzey Avrupa’nın siyasal sistemleri, 1980’lerden beri “aşırı” sağ akımın hamleleriyle sarsılıyor. Bir yandan, eski marjinal sağ partilerden bazıları serpiliyor. Diğer yandan, sadece ‘kariyerleriyle’ değil söylemleriyle, yöntemleriyle de yeni olan partiler/hareketler çıkıyor. Kimileri, iktidara aday olacak kadar palazlanabiliyor. Belki çok da güçlü ve kalıcı değil, bu radikal oluşumlar. Fakat “sokaktaki adamı” etkileyebiliyor, cürümlerinden fazla yer yakabiliyorlar! Belki en önemlisi, Batı Avrupa demokrasilerinin hassas noktalarını, kırılganlıklarını test ediyorlar.

Hasan Saim Vural’ın kitabı, on dört ülkede radikal sağ partilerin gelişimini inceliyor: Kökenleri, liderlikleri, ideolojileri, stratejileri, örgütlenmeleri, seçmen destekleri ve toplumsal tabanları... Global kapitalizm bağlamındaki modernleşme sürecinin doğurduğu sorunların bu hareketlere etkileri... Demokrasilerin, “siyasal katılımın”, siyasal partilerin/hareketlerin krizini çözümlemek için açılan bir pencere aynı zamanda elinizdeki kitap.
Kitabın Adı
Avrupa'da Radikal Sağın Yükselişi
ISBN
9789750503351
Yayın No
İletişim - 1086
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 183
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
272 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
201 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2005
Yazar
Hasan Saim Vural
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hasan Deniz
Düzelti
Serap Yeğen
Dizin
Hasan Deniz
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Hasan Saim Vural

Hasan Saim Vural, 1976'da Niğde'de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Bu kitaba esas olan teziyle aynı üniversitenin siyaset bilimi programından yüksek lisans derecesi aldı. Halen aynı bölümde Anayasa ve Siyasal Kurumlar araştırma görevlisi.