Avrupa'da Milli Uyanış
Çeviri
Ayşe Özdemir

ISBN
9789750508431

1. baskı - Ocak 2011
302 sayfa


38,50 TL
30,80 TL

Avrupa'da Milli Uyanış

Toplumsal Koşulların ve Toplulukların Karşılaştırmalı Analizi
Miroslav Hroch

Miroslav Hroch, Orta ve Kuzey Avrupa’da milliyetçiliğin nasıl geliştiğini betimleyerek başlıyor çalışmasına ama önemli bir farkla: kitleselleşmiş milli hareketin başlangıcından önceki milli ajitasyon dönemine özellikle yoğunlaşıyor.

Miroslav Hroch, Orta ve Kuzey Avrupa’da milliyetçiliğin nasıl geliştiğini betimleyerek başlıyor çalışmasına ama önemli bir farkla: kitleselleşmiş milli hareketin başlangıcından önceki milli ajitasyon dönemine özellikle yoğunlaşıyor. Çeşitli kıyaslamalar yaparak, benzerlik ve farklılıkları belirginleştiriyor. Millet-inşa sürecini evrelere bölerek pek çok bakımdan zihin açıcı cevap ve açılımlar içeren bir modelleme sunuyor. Milliyetçi entelektüellerin, aktivistlerin, yayınların, derneklerin tarihsel önemini, siyasi aktör olarak devamlılıklarını tartışıyor böylelikle. Milli kimliklerin inşasında öne çıkan grup ve sınıfların rollerini, etkinlik ölçülerini bu modelleme içinde ayrıca tasnif ediyor. Propagandanın ve milli ajitasyonun hangi şartlarda ve neden o zamanda kabul edilip, kitlesel bir hareket statüsüne ulaştığını anlatıyor. Öncü milliyetçi grupların nasıl ve ne biçimde dönüşüm geçirdiğini, farklı kültürel ve siyasi gelişmeler içinde irdeliyor, nicel verilere başvuruyor. Giderek artan sayıdaki insanın ortak bir kültür, mukadderat (ortak bir bellek), dil, toplumsal deneyim vb. bağlarla birarada duran eşit bir yurttaşlar grubuyla kendini özdeşleştirmesinin tarihsel panoramasını çiziyor bize.
Hroch, milliyetçilik yazınında çığır açmış kitabıyla Türkçede...


Kitaptan Temel Kavram Hakkında Bir Açıklama: Millet Nedir? bölümünü okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Avrupa'da Milli Uyanış
Alt Başlık
Toplumsal Koşulların ve Toplulukların Karşılaştırmalı Analizi
ISBN
9789750508431
Orijinal Adı
Social Preconditions of National Revival in Europe. A Comparative Analysis of the Social Composition of Patriotic Groups Among the Smaller European Nations
Kapak
Winsor McCay, "Social Conditions", 1910
Yayın No
İletişim - 1554
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 256
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
302 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
242 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2011
Yazar
Miroslav Hroch
Çeviren
Ayşe Özdemir
Editör
Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Ayten Koçal
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Miroslav Hroch

1932 doğumlu Çek tarihçi ve siyaset teorisyeni. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki milliyetçi yapı ve değişimlerle ilgili uluslararası itibar gören bir otoritedir.