Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale
Çeviri
Müge Günay

ISBN
9789750522321

1. baskı - Eylül 2017
319 sayfa


40,00 TL
32,00 TL

Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale

Richard P. Blackmur

Amerikalı şair ve eleştirmen Richard P. Blackmur, Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale’de Avrupa romanının köşetaşlarını oluşturan yapıtlara eleştirel bir derinlik ve dikkatle eğiliyor.

Yeni Eleştiri, 20. yüzyıl edebiyat eleştirisini derinden etkileyen bir akımdı. Bu akımın en önemli temsilcilerinden olan Amerikalı şair ve eleştirmen Richard P. Blackmur, Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale’de Avrupa romanının köşetaşlarını oluşturan yapıtlara eleştirel bir derinlik ve dikkatle eğiliyor. Tolstoy’un Anna Karenina’sından Joyce’un Ulysses’ine, Flaubert’in Madame Bovary’sinden Thomas Mann’ın Doktor Faustus’u ve Büyülü Dağ’ına uzanan panoramik roman analizlerinin ardından Dostoyevski’nin temel yapıtlarını düzen ve düzensizlik, gerçek ve parodi, suç ve masumiyet, aziz ve mücrim temaları etrafında ele alan Blackmur, insan deneyiminin Avrupa romanında temsil edilme tarzını güçlü bir eleştirel bakışla irdeliyor: “Dostoyevski belki de bu hiddeti nedeniyle Rusya’nın Aziz Pavlus’u olarak algılanmıştır. Aziz Pavlus’un da Dostoyevski’nin de üslubu öfke doludur; ikisi de kurtuluşa giden yolda ferasetin esas olduğunu düşünmüş ve bu düşüncelerini sert ve fanatik bir tonda ifade etmişlerdir.”Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale
ISBN
9789750522321
Orijinal Adı
Eleven Essays in the European Novel
Yayın No
İletişim - 2517
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 57
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
319 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
263 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2017
Yazar
Richard P. Blackmur
Çeviren
Müge Günay
Önsöz
Barış Özkul
Yayına Hazırlayan
Barış Özkul
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Naci Ozansoy
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Richard P. Blackmur

1904’te ABD’de Springfield-Massachusetts’te doğdu. Yöredeki Cambridge High and Latin School’da (Cambridge Yüksek Latince Okulu) başladığı ilköğrenimi okuldan atıldığı için yarım kaldı. Harvard Üniversitesi’ndeki edebiyat derslerini dışarıdan izledi. 1928-1930 arasında aylık edebiyat dergisi Hound and Horn’un editörlüğünü yaptı. Bir otodidakt olarak sahip olduğu edebiyat bilgisi ve şiirleriyle takdir toplayan Blackmur, 1940’ta Guggenheim bursuyla Princeton Üniversitesi İngiliz Edebiyatı kürsüsüne tayin edildi. 1965’teki vefatına kadar Princeton Üniversitesi’nde görev yaptı. Ayrıca Cambridge Üniversitesi Amerikan Tarihi ve Kurumları kürsüsünde misafir profesör olarak dersler verdi. Jordan’s Delight (1937), The Second World War (İkinci Dünya Savaşı, 1942), The Good European (İyi Avrupalı, 1947) gibi şiir kitapları olan Blackmur, Yeni Eleştiri akımının seçkin örneklerini teşkil eden eleştiri metinlerini The Double Agent (Çift Taraflı Ajan, 1935), The Expense of Greatness (Büyüklüğün Bedeli, 1935), Language as Gesture (Jest Olarak Dil, 1952), The Lion and Honeycomb (Aslan ve Bal Peteği, 1955), Eleven Essays in the European Novel (Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale, 1964) başlıklı yapıtlarında topladı.