Avangard Kuramı
Çeviri
Erol Özbek, Şeyda Öztürk

ISBN
9789750522444

2. baskı - Haziran 2019
231 sayfa


32,00 TL
25,60 TL

Avangard Kuramı

Genişletilmiş Baskı
Peter Bürger

Bürger, iki dünya savaşı arasında tırmanan, dada, sürrealizm gibi avangard girişimler ve kışkırttıkları kuramsal polemikler ışığında, avangardın toplumsal, tarihsel suretini çıkarır.

Avangardın davası, sanatı ve hayatı buluşturmaktır. Sanatın içinden toplumu dönüştürmeyi umar. 20. yüzyılda eleştirel bir kültürün kurulmasındaki en aykırı deneyimi oluşturur.

Bürger, iki dünya savaşı arasında tırmanan, dada, sürrealizm gibi avangard girişimler ve kışkırttıkları kuramsal polemikler ışığında, avangardın toplumsal, tarihsel suretini çıkarır. Avangardın modernizmle ilişkilendirilmesinde sürüp giden belirsizliği çözümler. Avangard Kuramı, 20. yüzyıl kültürü, sanatı ve edebiyatı üzerine incelemelerde bir eşik sayılır. Uyandırdığı tartışmalar hâlâ sürüp gitmekte ve avangardın sicilini zenginleştirmektedir. 1968 eylemleri avangardın belki sonu, belki de yeniden doğuşudur. Öyle veya böyle, avangard sanatın hayatındadır. Uyandırdığı umut ve tehdit etkisini sürdürür.

Peter Bürger Avangard Kuramı’nın bu yeni baskısına, kitabındaki tezleri yeniden yorumladığı “Avangardın Çelişkili Mirası” (2014) ve kitabı yazma sürecini anlattığı “Avangard Kuramı’na Giden Yol” (2015) başlıklı metinleri eklemiştir

Kitabın Adı
Avangard Kuramı
Alt Başlık
Genişletilmiş Baskı
ISBN
9789750522444
Orijinal Adı
Theorie der Avantgarde
Yayın No
İletişim - 956
Dizi No
Sanat Hayat - 3
Alan
Sanat
Sayfa Sayısı
231 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
224 gr
Baskı
2. baskı - Haziran 2019 (1. baskı - Ocak 2017)
Yazar
Peter Bürger
Çeviren
Erol Özbek, Şeyda Öztürk
Dizi Editörü
Ali Artun
Kapak Tasarımı
Özlem Özkal
Kapak Resmi
Duchamp
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Asude Ekinci
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Peter Bürger

1971-1998 yılları arasında Bremen Üniversitesi'nde Fransız edebiyatı ve karşılaştırmalı edebiyat profesörü olarak dersler vermiştir. Edebiyat ve sanat sosyolojisi alanında çeşitli eserler kaleme almıştır. 1974 yılında yayımlanan ve pek çok dile çevrilen Avangard Kuramı adlı kitabı, çağdaş sanat-edebiyat tartışmalarının odaklarından birini oluşturur. Modernizmin Çöküşü adı altında biraraya getirilen makaleleri, 18. yüzyılda burjuva toplumunun ortaya çıkışından 20. yüzyılda modernizmin çöküşüne kadar geçen zaman dilimi içerisinde sanat ile toplum arasındaki ilişkiyi konu alır. Efendinin Düşüncesi adını taşıyan Bataille, Foucault, Lacan, Blanchot, Derrida gibi düşünürler üzerine makalelerin yer aldığı kitapta sanatın eleştiri potansiyelini felsefede temellendiren, felsefe ile edebiyat arasındaki sınırları sorgulayan metinler inceler. Bürger'in diğer eserleri arasında şunlar yer almaktadır:Postmodern Düşüncenin Temelleri; Öznenin Kayboluşu. Hayat Üzerine Düşünceler. Öznelliğin Tarihinden Fragmanlar; İdealist Estetiğin Eleştirisi; Odysseia'nın Gözyaşları.