Atruş'tan Maxmur'a
ISBN
9789750520068

1. baskı - Temmuz 2016
392 sayfa


42,00 TL
33,60 TL

Atruş'tan Maxmur'a

Kürt Mülteciler ve Kimliğin Yeniden İnşası
Arzu Yılmaz

Arzu Yılmaz, göçte kurulan bu hayatı, bu dünyayı mültecilerin tanıklıklarıyla aktarıyor. Ama sadece bir mağduriyeti değil, mültecilerin nasıl aktör konumuna geçtiğini de.

Atruş ve Maxmur (Mahmur) adları, ortalama bir medya izleyicisine aşina gelebilir: Irak’ın kuzeyinde, binlerce Kürt’ün yaşadığı mülteci kamplarının bulunduğu yerler. Peki bu adların gerisinde ne var? 1990’larda “terörle mücadele” politikaları yüz binlerce Kürt’ü yerinden etti. Köyleri yakılan ya da zorla boşaltılan bölge halkının büyük kısmı ülkenin batısındaki illere göç ederken, bir kısmı da sınırı geçerek Irak’a yöneldi. Bugün Irak Kürdistanı’nda yaşayan Türkiye’den göç eden Kürtlerin sayısı 15 bini geçmiş bulunuyor.

Arzu Yılmaz, göçte kurulan bu hayatı, bu dünyayı mültecilerin tanıklıklarıyla aktarıyor. Ama sadece bir mağduriyeti değil, mültecilerin nasıl aktör konumuna geçtiğini de. Kaynağını uluslararası hukuktan alan mültecilik statüsünün tanımlanmasındaki ikiyüzlü yaklaşıma ve devletler arasındaki anlaşmaların çoğu zaman insan hakları karşısında galip gelmesine rağmen…


Atruş’tan Maxmur’a - Kürt Mülteciler ve Kimliğin Yeniden İnşası, mültecilik deneyiminin toplumsal ve siyasal kimliğin yeniden inşa edilmesine etkisini ele alan, canlı bir araştırma.

“Yılmaz’ın isabetli bir zamanda yayımlanan, güçlü ampirik verilere ve teorik bir okumaya dayanan bu çalışması, 15 bin kişilik bir Kürt grubunun ötesinde, Ortadoğu’nun ve giderek Avrupa’nın kaderini belirleyen mülteciliğin 21. yüzyıl insanlığının koşullarından birini oluşturmaya devam ettiğini gösteriyor.”

Hamit Bozarslan

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Atruş'tan Maxmur'a
Alt Başlık
Kürt Mülteciler ve Kimliğin Yeniden İnşası
ISBN
9789750520068
Kapak
Ayn Sufni (Arzu Yılmaz Arşivi)
Yayın No
İletişim - 2345
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 387
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
392 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
321 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2016
Yazar
Arzu Yılmaz
Editör
Merin Sever, Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Düzelti
Merve Öztürk, Melike Işık Durmaz
Dizin
Melike Işık Durmaz
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Arzu Yılmaz

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu. On yıl boyunca çeşitli televizyon kanallarında muhabir ve yapımcı olarak çalıştı. Akademik çalışmalarına 2003 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde başladı. Uluslararası İlişkiler ve Kadın Çalışmaları Bölümleri’nde yüksek lisans yaptıktan sonra, 2015 yılında uluslararası ilişkiler üzerine teziyle doktorasını tamamladı. Bu kitap, Yılmaz’ın “Kürt Mülteciler ve Mülteci Öznenin Politik Kimliği” başlıklı doktora tezine dayanmaktadır.