Aşk Meleğinin İşleri
ISBN
9789754701883

3. baskı - Ekim 1993
116 sayfa


Tükendi

Aşk Meleğinin İşleri

Zeynep Avcı

Bir sahil kasabasının çocuklarıyla bir büyük kent apartmanının yaşlılarına çok farklı öykülerde benzer bir insanlık hâlini yaşatan o meşhur meleğin izini süren öyküler, Zeynep Avcı’nın yazdıkları.

Bir sahil kasabasının çocuklarıyla bir büyük kent apartmanının yaşlılarına çok farklı öykülerde benzer bir insanlık hâlini yaşatan o meşhur meleğin izini süren öyküler, Zeynep Avcı’nın yazdıkları. Olmayacak anda başlayıp olmayacak anda biten; en beklenmedik “sığınma”larla patlayıp hiç şaşırtıcı olmayan cinayetlerle sönen; kimi zaman iki kuşak atlayıp kimi zaman bir eski kuşak insanının hatıralarına hapsolan; sır olup uçabilen, haber olup mektuplara konabilen şey: Aşk üzerine savrulan büyük laflardan bıkıp da aşktan vazgeçemeyenler için sekiz güzel aşk öyküsü...
Kitabın Adı
Aşk Meleğinin İşleri
ISBN
9789754701883
Yayın No
İletişim - 443
Dizi No
Türkçe Edebiyat - 64
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
116 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
95 gr
Baskı
3. baskı - Ekim 1993 (1. baskı - Aralık 1997)
Yazar
Zeynep Avcı
Kapak
Ümit Kıvanç
Uygulama
Fatoş Gencosman
Düzelti
Sait Kızılırmak
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Zeynep Avcı

1947’de doğdu. Kadıköy Kız Koleji, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde okudu. Cumhuriyet, Yeni İstanbul, Hürriyet, Milliyet ve Dünya gazetelerinde çalıştı. Paris’te Sıpa Press’in Türkiye masasında ve TRT’nin Paris bürosunda görev yaptı. Yazko Somut dergisi, Focus dergisi, İstanbul dergisi gibi süreli yayınların yayın yönetmenliğini yaptı. İngilizceden çeşitli çevirileri, Milliyet Sanat, Gösteri, Varlık, Yazko Edebiyat ve Yazko Somut, Cumhuriyet Kitap dergilerinde eleştiri, inceleme ve öyküleri yayımlandı. Yayımlanmış kitapları: Kötü Bir Yaratık (Yazko Yayınları, Öyküler -1982), Ahşap Köşkün Hanımefendisi (Can Yayınları, Öyküler -1991), Kadının Güncesinden Sayfalar (Afa Yayınları, Araştırma,-1994), Gılgamış (Oyun - MitosBoyut Yayınları - 1996), Venedik Taciri/12.Gece/Kısasa Kısas (Sheakespeare’den Çeviri ve Uyarlamalar - MitosBoyut Yayınları- 1996), Abélard ve Héloise (Oyun-Ronald Duncan’dan Çeviri, MitosBoyut Yayınları - 1996), Giacomo Joyce (James Joyce’dan çeviri - 1984). Filmleşmiş Senaryoları: Cahide (Cahide Sonku’nun yaşamından hareketle. Yön : Ziya Öztan ile - TRT’ye dizi film), Ponente Feneri (Yön : Şahin Gök - Işıl Kasapoğlu ile), İstanbul’da 24 Saat (Yön: Adnan Azar - TRT için), Boğaziçi’ne Sığınanlar (Belgesel film. Yön: Güneş Karabuda - Kültür Bakanlığı için), Şahmaran (Yön : Zülfü Livaneli ile), Sessiz Çığlık (Yön : Şahin Gök - Meltem Savcı ile), Kazandibi Tavukgöğsü (Yön: Atıf Yılmaz), Nihavend Mucize (Yön: Atıf Yılmaz), Tiyatro: İki Efendinin Uşağı (Goldoni’den uyarlama - İst. Şehir Tiyatroları), Küçük Üçkağıtçı (Paris - Theatre à Venir/Işıl Kasapoğlu için çocuk oyunu), Barış (Aristophanes’den uyarlama - Bakırköy Belediye Tiyatrosu), Venedik Taciri (Merchant of Venice) (Yeniden Yazım ve Dramaturji - Trabzon Devlet Tiyatrosu), Onikinci Gece (Twelfth Night) (Shakespeare’den çeviri ve uyarlama - Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, 1994-95 sezonu), Kısasa Kısas (Measure for Measure) (Shakespeare’den çeviri ve uyarlama-Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, 1995-96), Abélard ve Héloise (Ronald Duncan’dan çeviri - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu- 1996), Gılgamış (Özgün oyun - Ankara Devlet Tiy., 1996-97), Alacaklılar (A.Strindberg’den çeviri - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu 1997-98 sezonu için).