Aşil'in Nişanlısı
Çeviri
Kriton Dinçmen

ISBN
9789754706178

1. baskı - Temmuz 1997
335 sayfa


Tükendi

Aşil'in Nişanlısı

Alki Zei

Alki Zei, yazar, senarist, tiyatrocu, eski bir direnişçi, Yunanistan solunun bağımsız isimlerinden... Eleni, roman kahramanı... Alki Zei’nin serüveniyle Eleni’nin serüveni Aşil’in Nişanlısı’nda, yani Zei’nin “yaşanmış ve romanlaşmış” hayat hikayesinde birleşiyor, aynı nehrin yatağını paylaşıyor, “sol” şeritte yaşanmış bir serüveni sorguluyor.

Alki Zei, yazar, senarist, tiyatrocu, eski bir direnişçi, Yunanistan solunun bağımsız isimlerinden... Eleni, roman kahramanı... Alki Zei’nin serüveniyle Eleni’nin serüveni Aşil’in Nişanlısı’nda, yani Zei’nin “yaşanmış ve romanlaşmış” hayat hikayesinde birleşiyor, aynı nehrin yatağını paylaşıyor, “sol” şeritte yaşanmış bir serüveni sorguluyor: Sloganlaşmış hayatları, lider kimliklerini, efsaneleri, tabuları...
Kitabın Adı
Aşil'in Nişanlısı
ISBN
9789754706178
Yayın No
İletişim - 422
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 86
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
335 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
249 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 1997
Yazar
Alki Zei
Çeviren
Kriton Dinçmen
Kapak
Ümit Kıvanç
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Kapak Resmi
Vasili Kandinsky
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Alki Zei

Atina’da doğdu. Çocukluğu Sisam Adası’nda geçti. Atina Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde başladığı eğitimini, Atina Konservatuvarı Drama Bölümü ve Moskova Sinema Enstitüsü Senaryo Yazımı Bölümü’nde sürdürdü. 1954-64 yılları arasında SSCB’de siyasi mülteci olarak yaşadı. 1964’te ailesiyle birlikte Yunanistan’a döndü. Ancak, 1967’deki “Albaylar Darbesi” nedeniyle ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı ve bu kez de Paris’e yerleşti. Alki Zei, ülkesinin çok ünlü bir çocuk kitapları yazarıdır. Petros’ War adlı kitabı 13 dile çevrildi. Diğer bir çocuk kitabı Wildcat Linder Glass’la ABD’de Mildred L. Batchelor Ödülü’nü kazandı. Fransızca ve Rusça’dan yaptığı çok sayıda Yunanca çevirisi yayımlandı. İlk romanı olan Aşil’in Nişanlısı Yunanistan’da 20 baskı yaptı.