Arzu Mimarlığı
ISBN
9789750511264

2. baskı - Ekim 2018
319 sayfa


37,50 TL
30,00 TL

Arzu Mimarlığı

Mimarlığı Düşünmek ve Düşlemek
Nur Altınyıldız Artun (Der.), Roysi Ojalvo (Der.)

Bu derlemede, hayalle hakikatin arasında gidip gelerek, kurulmuş yapıları bozan, yeni dünyalar kuran Piranesi var. Bir gezginin düşsel kentlere pusulasız yolculuklarını anlatan Italo Calvino ile göçebeler için geçici, değişken, kurmaca kent temsilleri üreten Constant var. Onların kurguladığı sonsuz labirentler var.

Arzu Mimarlığı, mimarlığın akılcılığına, işlevciliğine, denetimciliğine meydan okuyan; disiplinini çözen; sınırlarını aşan ve bozan; orada yaratıcı alanlar açan söylemlerle pratikleri konu edinen yazılardan oluşuyor.

Bu derlemede, hayalle hakikatin arasında gidip gelerek, kurulmuş yapıları bozan, yeni dünyalar kuran Piranesi var. Bir gezginin düşsel kentlere pusulasız yolculuklarını anlatan Italo Calvino ile göçebeler için geçici, değişken, kurmaca kent temsilleri üreten Constant var. Onların kurguladığı sonsuz labirentler var. Babil Kulesi ile Yeni Babil var. Mimarlığın sabit anlatılarının yerine ötekiliği, başkalaşımı, kesintisiz bir oluş halini koyan Derrida var; Deleuze ve Guattari var. Rasyonel, işlevci mimarlığın, sermayeci sistemin, evi bir makineye, bir tüketim nesnesine dönüştürmesini eleştirirken, mimarlığı sanatla kaynaştıran Gordon Matta-Clark, Rachel Whiteread, Cornelia Parker ile bir türlü kurulamayan endüstri ürünü evi sessiz filminin konusu yapan Buster Keaton var. Mimarlığı düş imgeleri olarak gören sürrealistler; onu “hayatı dönüştürmenin bin yolu üzerine deney yapmanın aracı” haline getiren sitüasyonistler var. Bir nadire kabinesi, bir hafıza sarayı, bir özerklik abidesi, “erotik ıstırap katedrali” ile Kurt Schwitters var.

Kapak: Antoni Gaudí (1852-1926), La Sagrada Familia

 Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Mimarlığı Parçalamak
Sınırlar ve Ötedeki Yıldızlar
18.Yüzyılda Bozulan Ezber Piranesi
Erotik Katedral: Kurt Schwitters’ın Mimarlığa Oyunu
Bir Arzu Nesnesi Olarak Ev
Mimarlık Nesnesi ve Başka Nesleler
Beyazlar Daha Beyaz: Modern Mimarlık ve Bezeme
Modernitenin İki Yüzü Arasında Mimarlık: ‘Mesken Tutmak’tan Göçebeliğe
Düşsel Atlaslar: Constant’ın Yeni Babil’i ve Calvino’nun Görünmez Kentleri ile Zaman Ötesi Yolculuklar
Aylak-Muğlak Kent Deneyimleri
Mimarlığın Antolojisi ve Sözde Yıkımı Üzerine
Kitabın Adı
Arzu Mimarlığı
Alt Başlık
Mimarlığı Düşünmek ve Düşlemek
ISBN
9789750511264
Kapak
Antoni Gaudí (1852-1926), La Sagrada Familia
Yayın No
İletişim - 1824
Dizi No
Sanat Hayat - 25
Alan
Sanat
Sayfa Sayısı
319 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
302 gr
Baskı
2. baskı - Ekim 2018 (1. baskı - Aralık 2012)
Derleyen
Nur Altınyıldız Artun, Roysi Ojalvo
Dizi Editörü
Ali Artun
Kapak Tasarımı
Özlem Özkal, Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Dizin
Elçin Gen
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Nur Altınyıldız Artun

NUR ALTINYILDIZ ARTUN (1955-2019) Mimarlık ve restorasyon eğitiminin ardından, İstanbul’un koruma tarihi konusundaki doktorasını İTÜ’de tamamladı. Mimarlık mirasının anlamlandırılması; kent ve iktidar ilişkileri; mekân ve toplumsal bellek konuları üzerinde çalıştı. Bilkent, İstanbul Bilgi, Bahçeşehir ve Kadir Has üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptı. Mimarlık, International Journal of Art & Design Education ve Muqarnas’ta makaleleri yayınlandı. Arzu Mimarlığı: Mimarlığı Düşünmek ve Düşlemek başlıklı kitabın eş-editörlüğünü, Sürrealizm/Mimarlık: Mekân Sanatı kitabının editörlüğünü yaptı. Ali Artun ile birlikte Dada Kılavuz’unu (2018) kaleme aldı ve yayınladı. e-skop internet dergisinin editörü.


Roysi Ojalvo

İTÜ Mimarlık Fakültesinde doktora çalışmasını sürdürüyor ve e-skop'un editörlerinden. Aynı üniversitenin Mimarlık Bölümü mezunu. Yüksek lisans çalışmasında simülasyon çağının kentlerini araştırdı. Mimar olarak çalıştı. Modernlikle, modern çağın sanat, felsefe ve mimarlıklarıyla; mimarlığın iç içe geçtiği iktidar, hafıza ve farklılık ifadeleriyle ilgileniyor.