Arındırma ve Yok Etme
Çeviri
Melike Işık Durmaz

ISBN
9789750509650

1. baskı - Kasım 2011
503 sayfa


49,50 TL
39,60 TL

Arındırma ve Yok Etme

Katliam ve Soykırımın Siyasi Kullanımları
Jacques Sémelin

Yıllarını soykırım araştırmalarına veren ve bu alanda dünya çapında bir ün elde eden Fransız tarihçi ve siyaset bilimci Jacques Sémelin bu kitabında, yakın tarihteki arındırma ve yok etme politikalarını ele alıyor.

Yıllarını soykırım araştırmalarına veren ve bu alanda dünya çapında bir ün elde eden Fransız tarihçi ve siyaset bilimci Jacques Sémelin bu kitabında, yakın tarihteki arındırma ve yok etme politikalarını ele alıyor. Özellikle Yahudi soykırımı, eski Yugoslavya’daki etnik temizlik, Ruanda’daki Tutsi soykırımı, Türkiye’deki ve Kamboçya’daki soykırımları örnek alarak yürüttüğü araştırmasında bu kitlesel kıyımların nasıl gerçekleşebildiğine, insanların nasıl birer katil haline gelebildiklerine, kendilerini nasıl haklı gördüklerine, akladıklarına; kısaca, bu cinayet mekanizmasının nasıl işlediğine ışık tutmaya çalışıyor.
 
“Ben, birtakım toplulukların tarihi adına konuşmuyorum. Chateaubriand’ın zekice betimlediği biçimiyle ‘halkların intikamını almaya söz vermiş’, daha ziyade güçsüzlerin hakkını koruyan o tarihçi tavrını takınmak da istemiyorum. Bu kitabın konusu üzerinde yıllardır çalışıyor olmam, araştırmacı olarak soykırımların gizemini anlamaya bir katkı sunmak içindir. Çağdaşlarımın pek çoğunun kendilerine aynı soruları sorduklarından kuşkum yok: bu nasıl olabilir? Binlerce, on binlerce hatta milyonlarca savunmasız insanı öldürme noktasına nasıl gelinebilir? Ve üstelik, onları yok etmeden önce bunca eziyet, tecavüz ve işkence nedendir?”
 Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Arındırma ve Yok Etme
Alt Başlık
Katliam ve Soykırımın Siyasi Kullanımları
ISBN
9789750509650
Orijinal Adı
Purifier et détruire. Usages politiques des massacres et génocides
Yayın No
İletişim - 1670
Dizi No
Politika - 94
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
503 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
411 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 2011
Yazar
Jacques Sémelin
Çeviren
Melike Işık Durmaz
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burcu Tunakan, Cem Tüzün
Dizin
Cem Tüzün
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jacques Sémelin

1951 doğumlu Fransız tarihçi ve siyaset bilimci. Paris Institut d'études politiques'te profesör. CERI/CNRS'de yönetici. Uzun zamandır uzmanı olduğu aşırı şiddet ve kitle kıyımı konuları üzerinde çalışıyor. Ayrıca uluslararası bir katliam ve soykırım ansiklopedisi projesini yönetiyor. Arındırma ve Yok Etme: Katliam ve Soykırımın Siyasi Kullanımları kitabı İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştır.