Arap Talihsizliği
Çeviri
Özgür Gökmen

ISBN
9789750508981

1. baskı - Mayıs 2011
94 sayfa


Tükendi

Arap Talihsizliği

Samir Kassir

Araplar hızla dünyanın “öteki”leri haline geliyor. Özellikle 11 Eylül’den beri, Suudi yöneticiler, Kuveytli zenginler dahil, en ayrıcalıklı Araplar için de geçerli bu durum. “Arap” kelimesinin kendisi bile öylesine yoksullaştırılmış ki, bazı yerlerde utanç duyulacak etnik bir etikete ya da en iyi durumda, modernitenin temsil ettiği her şeyi yadsıyan bir kültüre indirgenmiş halde.

Araplar hızla dünyanın “öteki”leri haline geliyor. Özellikle 11 Eylül’den beri, Suudi yöneticiler, Kuveytli zenginler dahil, en ayrıcalıklı Araplar için de geçerli bu durum. “Arap” kelimesinin kendisi bile öylesine yoksullaştırılmış ki, bazı yerlerde utanç duyulacak etnik bir etikete ya da en iyi durumda, modernitenin temsil ettiği her şeyi yadsıyan bir kültüre indirgenmiş halde. Ayrıca dünyanın başka yerlerindeki yoksul ülkelerle kıyaslandığında, daha da acıklı bir görüntü çıkıyor ortaya. Ama aslında vaziyet hep böyle değildi. Arapların da bir altın çağı oldu. Onların da geleceğe daha iyimser bakabildikleri, kendi kaderlerini yazabileceklerine inandıkları bir dönem oldu. Peki, nasıl bu noktaya gelindi? Araplar, bu yoksunluğa mahkûm gelecekten başka bir çareleri olamayacağına nasıl inandırıldılar? Yaşayan bir kültür nasıl gözden düştü ve bu kültürün mensupları ıstırap ve ölüm kültünde nasıl bir araya gelebildiler? 2005’te bir bombalı saldırıyla öldürülen Samir Kassir, Arap Talihsizliği’nde bu soruların cevabını ve krizden çıkmak için bir yol bulmanın imkânını arıyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Arap Talihsizliği
ISBN
9789750508981
Orijinal Adı
Considérations sur le malheur arabe
Kapak
Yemen, 1997
Yayın No
İletişim - 1605
Dizi No
Bugünün Kitapları - 130
Alan
Antropoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
94 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
87 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2011
Yazar
Samir Kassir
Çeviren
Özgür Gökmen
Editör
Can Belge
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Samer Mohdad
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Canan Güzel
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Samir Kassir

1960’ta doğdu. Lübnan’ın tanınmış gazeteci ve tarihçilerinden biridir 2005’te bir suikast sonucu öldürülmeden önce Beyrut’taki Saint-Joseph Üniversitesi Siyasal Bilimler Enstitüsü’nde çalışıyor, günlük An Nahar gazetesinde haftalık bir köşe yazıyordu. Düzenli olarak Le Monde diplomatique için de yazan Kassir, L’Orient-Express dergisinin yayın yönetmenliğini de yapmıştır. Lübnan solunun önde gelen simalarındandır. 2004’te Demokratik Sol Hareketi’nin kurucularından biri olmuştur. Filistin davasını savunmuş, Lübnan’daki Suriye işgaline karşı muhalif tavır almıştır. Yayımlanmış kitapları: Farouk Mardam-Bey ile birlikte, Itinéraires de Paris à Jérusalem: La France et le conflit israélo-arabe [Paris’ten Kudüs’e Seyahatler:Fransa ve İsrail-Arap Çatışması], 1992-1993; La guerre du Liban: De la dissension nationale au conflit régional, 1975-1982 [Lübnan Savaşı: Ulusal İhtilaftan Bölgesel Çatışmaya], 1994; Histoire de Beyrouth [Beyrut Tarihi], 2003; Dimoqratiyyat Sourya wa Istiqlal Lubnan: Al Bahth ‘an Rabee’ Dimashq [Suriye’nin Demokrasisi, Lübnan’ın Bağımsızlığı: Şam Baharı’nı Aramak], 2004; ‘Askar ‘ala Meen: Lubnan al-Jumhurriah al-Mafqoudah [Kime Karşı Askeriye: Lübnan’ın Kayıp Cumhuriyeti], 2004. Arap Talihsizliği’nin İngilizce çevirisi 2007’de “Index on Censorship İfade Özgürlüğü Kitap Ödülü”nü kazandı. Anısını yaşatmak üzere Samir Kassir Vakfı ile Avrupa Birliği tarafından “Basın Özgürlüğü Samir Kassir Ödülü” ihdas edilmiştir.