Antropoloji Tarihi
Çeviri
Aksu Bora

ISBN
9789750507793

5. baskı - Ekim 2016
296 sayfa


38,00 TL
30,40 TL

Antropoloji Tarihi

Thomas Hylland Eriksen, Finn Sivert Nielsen

Antropolojinin bir disiplin haline gelmesi bir asırdan uzun sürdü. Kültür nedir, insan topluluklarının özellikleri nelerdir, insan topluluklarının farklılıkları ve benzerlikleri niçin önemlidir gibi sorular, disiplini kuran entelektüellerin araştırma rotasını belirledi. Antropoloji Tarihi, antropolojinin ne olduğunu, kültürün tanımının nasıl yapılması gerektiğini, yapılacak tanımlamalar arasındaki farkın disiplinin özelliklerini nasıl belirlediğini anlatıyor.

Antropolojinin bir disiplin haline gelmesi bir asırdan uzun sürdü. Kültür nedir, insan topluluklarının özellikleri nelerdir, insan topluluklarının farklılıkları ve benzerlikleri niçin önemlidir gibi sorular, disiplini kuran entelektüellerin araştırma rotasını belirledi. Antropoloji Tarihi, antropolojinin ne olduğunu, kültürün tanımının nasıl yapılması gerektiğini, yapılacak tanımlamalar arasındaki farkın disiplinin özelliklerini nasıl belirlediğini anlatıyor. Antropoloji disiplininin Kıta Avrupası’ndan Amerika’ya uzanan seyahatini, bu seyahat sırasında biçimlenen tartışmaları, tartışmaların tarafı olan akademisyenleri ve bu akademisyenlerin sorduğu soruları ele alıyor. Disiplinin karşılaştığı problemleri, antropoloji tarihinin önemli kavşaklarını ve bu kavşakları belirleyen kurucu entelektüellerin tartışmalarını gözler önüne seriyor. Antropoloji Tarihi, sadece disiplinin içindeki araştırmacılar için değil, antropolojinin ne olduğunu ve sosyal bilimler üzerindeki etkisini merak eden okuyucular için de benzerine az rastlanır bir başvuru kaynağı.Antropoloji Tarihi'nin İçindekiler ve Önsözünü okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Antropoloji Tarihi
ISBN
9789750507793
Orijinal Adı
A History of Anthropology
Yayın No
İletişim - 1490
Dizi No
Politika - 86
Alan
Tarih, Antropoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
296 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
242 gr
Baskı
5. baskı - Ekim 2016 (1. baskı - Haziran 2010)
Yazar
Thomas Hylland Eriksen, Finn Sivert Nielsen
Çeviren
Aksu Bora
Editör
Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Siyami Kuzu
Dizin
Ekrem Buğra Büte
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Thomas Hylland Eriksen

Oslo Üniversitesi'nde Sosyal Antropoloji Profesörü olarak görev yapmaktadır. Antropoloji üzerine olan Ethnicity and Nationalism, Small Places, Large Issues ve The Tyranny of the Moment: Fast and Slow Time in the Information Age kitaplarının da yazarıdır.


Finn Sivert Nielsen

Kopenhag Üniversitesi'nde sosyal antropoloji dersleri vermektedir. Rusya, Sovyetler Birliği ve antropoloji üzerine çalışmaktadır.