Antikiteden Feodalizme Geçişler
Çeviri
Uygur Kocabaşoğlu

ISBN
9789750521577

1. baskı - Mart 2017
336 sayfa


Yakında

Antikiteden Feodalizme Geçişler

Perry Anderson

Yıllardır antik toplumsal formasyonların dönüşümü etrafındaki tartışmaların önemli kaynaklarından biri olmuş Antikiteden Feodalizme Geçişler, feodalizm öncesi siyasal, toplumsal, iktisadi ve sınıfsal yapıları tarihselleştirerek üretim biçimlerinin dönüşümü üzerine geniş bir coğrafi alanı ele alır.

Yıllardır antik toplumsal formasyonların dönüşümü etrafındaki tartışmaların önemli kaynaklarından biri olmuş Antikiteden Feodalizme Geçişler, feodalizm öncesi siyasal, toplumsal, iktisadi ve sınıfsal yapıları tarihselleştirerek üretim biçimlerinin dönüşümü üzerine geniş bir coğrafi alanı ele alır. Yunan devletlerinden Roma İmparatorluğu’na, Batı ve Kuzey Avrupa’dan Akdeniz, Balkanlar ve Bizans’a uzanan geniş bir perspektifle toprak mülkiyetinden köleliğe, serflikten yönetici sınıfların biçimlenişine, üretim biçimlerinin dönüşüm-eklemlenmelerinden artığa el koyma pratiklerinin değişimine hukuktan göçlerin etkisine kadar pek çok kategori ve süreci mutlaki devletin oluşumu hattına kadar inceleyerek kapsamlı bir analiz ortaya koyar. Anderson’dan klasikleşmiş bir başvuru kaynağı...


“Antikiteden Feodalizme Geçişler, klasik antikitenin siyasal ve toplumsal dünyasını, oradan Orta Çağ dünyasına geçişin doğasını ve Avrupa’da bunun sonucu olarak feodalizmin yapısını ve evrimini keşfe çalışmaktadır; gerek Akdeniz, gerekse Avrupa’daki bölgesel farklılıklar çalışma boyunca merkezdeki temayı oluşturmaktadır.”
PERRY ANDERSON

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Antikiteden Feodalizme Geçişler
ISBN
9789750521577
Orijinal Adı
Passages from Antiquity to Feudalism
Kapak
Bayeux Tapestry, 57. Sahne, “The Death of King Harold at the Battle of Hastings”, 1070’ler [Harold rex interfectus est: “Kral Harold öldürüldü
Yayın No
İletişim - 2449
Dizi No
Tarih - 116
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
336 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
277 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2017
Yazar
Perry Anderson
Çeviren
Uygur Kocabaşoğlu
Editör
Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Siyami Kuzu
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Perry Anderson

1938’de Londra’da doğdu. Savaş yıllarını ABD’de geçirdikten sonra ailesiyle birlikte İrlanda’ya taşındı. 1956 yılında gittiği Oxford’da Rus ve Fransız dilleriyle ilgilendi. İngiliz Yeni Sol’u içerisindeki önemli simalardan biri olarak uzun yıllardır New Left Review’un editörlüğünü yürüten Anderson, Verso Yayınevi’nin kurulmasına katkıda bulundu. Postmodernitenin Kökenleri (2002), Tarihten Siyasete Eleştiri Yazıları (2003), Batı Marksizmi Üzerine Düşünceler (2004), Antikiteden Feodalizme Geçişler (2017) adlı kitapları da İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.