Annelik Duygusu
Çeviri
Gül Tunçer

ISBN
9789750508257

1. baskı - Kasım 2010
280 sayfa


36,50 TL
29,20 TL

Annelik Duygusu

Mitler ve Deneyimler
Tina Miller

Anne olmak hayatı her bakımdan değiştirir. Beklenti ve deneyimler, kadınların içinde yaşadığı hayatın sosyal ve kültürel bağlamı tarafından şekillendirilse de, anne olmanın bireysel yaşamöyküsünde çok önemli bir yeri vardır. Bu kitap da, bir grup kadının anneliğe giden yolculuklarını nasıl anlamlandırdığını ele alıyor.

Anne olmak hayatı her bakımdan değiştirir. Beklenti ve deneyimler, kadınların içinde yaşadığı hayatın sosyal ve kültürel bağlamı tarafından şekillendirilse de, anne olmanın bireysel yaşamöyküsünde çok önemli bir yeri vardır. Bu kitap da, bir grup kadının anneliğe giden yolculuklarını nasıl anlamlandırdığını ele alıyor. Kitap, geç modernitede anne olmanın ne anlama geldiğini kuramlaştırırken aynı zamanda bir grup kadının anne olduğunda yaşadığı deneyimleri de keşfediyor.
Anne olmanın benlik duygusu üzerindeki etkisi nedir? Kadınlar, annelik deneyimleri ve sorumluluklarıyla ilgili neleri ifade edip neleri edemiyorlar?  Hayatlarının kontrolünü kendi ellerinde tutan kadınlar anneliğe geçiş sürecinde neler yaşıyorlar?
Oxford Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü öğretim görevlisi olan Tina Miller bu kitapta, İngiltere’de yürüttüğü araştırmayla Bangladeş’te ve Solomon Adaları’nda kadınların anne olurken ve annelik yaparken yaşadıkları deneyimleri aydınlatmaya yönelik saha çalışması gözlemlerini bir araya getiriyor. Miller kitapta, benliğin nasıl kurulduğu ve sürdürüldüğü üzerine yapılan sosyolojik ve feminist tartışmalardan yararlanarak, çağdaş anneliğin  sosyal, kültürel ve ahlaki çerçevesini çiziyor.
Kadınların anneliğe yaptıkları yolculukların kişisel ve derin anlatılarından oluşan bu kitap, akademisyenler ve anne olmayı bir arzu, bir deneyim ya da kaygı duyulacak bir şey olarak gören tüm kadınlar için eşsiz bir kaynak.Kitabın Erken Annelik Deneyimlerini Anlamlandırmak bölümünü okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Annelik Duygusu
Alt Başlık
Mitler ve Deneyimler
ISBN
9789750508257
Orijinal Adı
Making Sense of Motherhood - A Narrative Approach
Yayın No
İletişim - 1534
Dizi No
Psykhe - 3
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Psikoloji
Sayfa Sayısı
280 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
233 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 2010
Yazar
Tina Miller
Çeviren
Gül Tunçer
Dizi Editörü
Bahar Siber
Editör
Aksu Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ceren Kınık
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Tina Miller

Oxford Brookes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Annelik ve geçiş dönemleri, cinsiyet ve kimliklerin oluşumu, babalık, erkeklik ve üreme sağlığı konularında anlatısal ve nitel araştırma metotlarına dayanan araştırmaları bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nde danışmanlık yapmış, UNICEF ile ortak çalışmalar yürütmüştür.