Anlıyorum Ama Konuşamıyorum
ISBN
9789750517914

3. baskı - Ağustos 2018
287 sayfa


34,50 TL
27,60 TL

Anlıyorum Ama Konuşamıyorum

Alev Karaduman

Batı”da, büyük şehir ortamında büyüyen Kürt gençlerin kimliklerini keşfetme hikâyeleri… Kâh “Türkler” tarafından, kâh “gerçek Kürtler” tarafından yadırganarak…

“ ‘Aaa sen Kürt müsün, Kürtlere hiç benzemiyorsun’lar başladı. Neden? Güzelim diye mi? Kaşlarımı falan alıyorum diye mi? Nasıl olmam gerekiyor ki… Bir gün kantinde bir çocuk ‘Tuncelili misin hakikaten?’ deyip eliyle makineli tüfek kullanır gibi ‘dşın dşın’ sesleri çıkartmıştı.”

“Babam Türk olduğu için bizim evde Kürtçe hiç konuşulmadı, kiminle konuşacaktı ki annem? O yüzden benim için Kürtçe gizli saklının dili biraz. (…) onlar her Kürtçe konuştuğunda benim kulağım üç kere fazla kabarıyordu.”

“Çoğu kez amcalar, teyzeler ‘Hadi oradan, neren Kürt senin? Böyle Türkçe konuşan, böyle giyinip kuşanan Kürt mü olur?’ diyorlardı. Kaşımın gözümün karalığını kullanıyordum en son silah olarak, ‘Bizim oraların kızıyım vallaha!’ diyordum.”

“Batı”da, büyük şehir ortamında büyüyen Kürt gençlerin kimliklerini keşfetme hikâyeleri… Kâh “Türkler” tarafından, kâh “gerçek Kürtler” tarafından yadırganarak… Kendilerini türlü türlü eksikli hissedip, bir yandan da her şeye eleştirel bakarak… Kâh hüzünlü, kâh eğlenceli, kâh içine kapanmaya iten, öfkelendiren, kâh öğretici, olgunlaştırıcı bir kendini bulma tecrübesi… Alev Karaduman, birçok hikâyeyi, gözlemlerine ve kendi arayışına katarak, heyecanla, hevesle anlatıyor.

Gülten Kaya’nın önsözüyle…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Anlıyorum Ama Konuşamıyorum
ISBN
9789750517914
Yayın No
İletişim - 2203
Dizi No
Bugünün Kitapları - 187
Alan
Antropoloji, Medya-İletişim, Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
287 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
237 gr
Baskı
3. baskı - Ağustos 2018 (1. baskı - Eylül 2015)
Yazar
Alev Karaduman
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Hüner Aydın
Kapak
Deniz Karagül
Kapaktaki Görsel
Deniz Karagül
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Alev Karaduman

1988 yılında Doğubeyazıt’ta doğdu, 1993 yılından beri İstanbul’da yaşıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. BirGün, Cumhuriyet Kitap, Hürriyet Kampüs ve Ot’ta söyleşileri ve yazıları yayımlandı. Yazıyla uğraşmanın yanında işletmecilik yapıyor. Edebiyatı çok seviyor ve kedisiz de yazar olunabileceğine inanıyor.