Anlam ve Gülendam
ISBN
9789750505997

1. baskı - Temmuz 2008
143 sayfa


22,50 TL
18,00 TL

Anlam ve Gülendam

Özlem Tansal

“O gün, Hamidiye Kız Lisesi'nin olduğu sokakta, bilaistisna herkes; fırıncı, bakkal, mantıcı, kedisiyle gezen şallı kadın, Hakk’ın rahmetine kavuşmayı bekleyen Şemsi Efendi, öğretmenler, bahçedeki çiçekler; Esengül Sokak, Seray Apartmanı’nın bacasından bir ateş topunun göğe yükseldiğini gördü. Ama kimse bu konuda konuşmadı. Konuşsaydı da, kimsenin kimseye inanmadığı bir dünyada, buna hiç kimse inanmazdı.”

“O gün, Hamidiye Kız Lisesi'nin olduğu sokakta, bilaistisna herkes; fırıncı, bakkal, mantıcı, kedisiyle gezen şallı kadın, Hakk’ın rahmetine kavuşmayı bekleyen Şemsi Efendi, öğretmenler, bahçedeki çiçekler; Esengül Sokak, Seray Apartmanı’nın bacasından bir ateş topunun göğe yükseldiğini gördü. Ama kimse bu konuda konuşmadı. Konuşsaydı da, kimsenin kimseye inanmadığı bir dünyada, buna hiç kimse inanmazdı.” Dillenip derdini anlatan anfiler... Ruhları taşıyan asansörler... Tesadüfler tanrısının marifetleri... Masum bakışlarına dayanamadığı bir çocuğu kaçıran taksi şoförü... Özlem Tansal’ın öyküleri, olaylara bakışımızı değiştirecek pencereler açıyor. “Özlem Tansal'ın hikâyeleri olaysız gelişen günümüz hikâyelerinden, hem bir olay üzerine kurulu yapıları hem de şaşırtıcı, daha doğrusu "epifanik" sonlarıyla ayrılıyor. Gerçekle kurmacanın iç içe geçtiği bu hikâyelerde, gündelik hayatın biteviyeliğinde sıkışıp kalmış birçok ayrıntının hayatımızı nasıl bir anda olağandışı kılabildiği çarpıcı bir biçimde yansıtılıyor. Özlem Tansal kısacık ama şiir tadında hikâyelerden oluşan bu ilk kitabı ile bizi kendi dünyasına çekmeyi başarıyor.” Prof. Dr. Nazan Aksoy
Kitabın Adı
Anlam ve Gülendam
ISBN
9789750505997
Kapak
Melih Özuysal, “Model”
Yayın No
İletişim - 1320
Dizi No
Türkçe Edebiyat - 178
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
143 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
127 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2008
Editör
Belce Ünüvar, Ceren Kınık
Yazar
Özlem Tansal
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ceren Kınık
Kapak Resmi
Melih Özuysal
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Özlem Tansal

1967’de İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitimi’ni bitirdi. 10 yıl boyunca reklam ajanslarında reklam yazarlığı yaptı. Çeşitli edebiyat dergilerinde hikâyeleri yayımlandı. “Taksici, Anne ve Çocuk” adlı hikâye, 2005 Uçan Süpürge Kısa Film Yarışması’nda kazanan hikâyeler arasındaydı. Halen yürütmekte olduğu bir sinema filmi projesi var. 2006’da Eski Datça’da bir kafe açtı. Orada yazmayı seviyor. Hem İstanbul’da, hem Datça’da yaşıyor.