Anarşizmler
Çeviri
Barış Yıldırım, Elmas Deniz

ISBN
9789750512766

1. baskı - Ekim 2013
286 sayfa


34,50 TL
27,60 TL

Anarşizmler

Anarşizmin Geçmişi ve Tarihleri
Süreyya Evren

“[Bu çalışma] salt kendi ‘anarşizm şudur versiyonu’nu önererek değil, bugüne kadar anarşizmin neliğini, anarşizmin nasıl temsil edilegeldiğini, anarşist geçmişin hangi yollarla anarşizm tarihlerine dönüştürüldüğünü ve anarşizme dair bilginin yapılması sürecini nasıl ‘anarşizan’ bir hale sokabileceğimizi araştırarak gerçekleştirmeyi deniyor.”

 20. yüzyılın son on yılı küreselleşme karşıtı hareketin ortaya çıktığı, kendi siyasal kulvarını oluşturduğu bir döneme denk geldi. Bu süreçte harekete yönünü ve esinini veren kuşkusuz anarşizmdi. Siyasal ideolojiler arasında ancak tarihsel uğraklardaki parlak anlarıyla –I. Enternasyonal’deki muhalefet, İspanya İç Savaşı– adından söz ettiren anarşizm, yeni binyılda bambaşka suretlerle ve “eski anarşizm”in içinden yenilenerek çıkma becerisiyle kendini var etti. Anarşizmin elinde, teorisinde bunu yapmaya yetecek kavram ve deneyim bütünlüğü mevcuttu: yataylıkla, hiyerarşi ve tahakküm karşıtlığıyla, etiğe yapılan vurguyla, devrim yolunda her yol mübah dememesiyle, amaçlardan çok sürece odaklanmayı öne çıkarmasıyla, deneyselliğiyle, dayatmamasıyla, esnekliğiyle, sosyal, siyasal veya bireysel her tür yaşam formunu anarşist pusuladan geçirip yeni bir deneyde koyultmaya adaylığıyla…

 
Anarşizmler: Anarşizmin Geçmişi ve Tarihleri, böylesi bir dinamiğin bir parçası olarak temelde anarşizm nedir sorusuna cevap arayan bir deneme. Süreyyya Evren, anarşizmin yazılmış tarihleri arasında bir külliyat taramasının ötesine geçen, sabırlı bir tutkuyla tartışmaları birbirine bağlayan bir araştırma yürütüyor. 
 
“[Bu çalışma] salt kendi ‘anarşizm şudur versiyonu’nu önererek değil, bugüne kadar anarşizmin neliğini, anarşizmin nasıl temsil edilegeldiğini, anarşist geçmişin hangi yollarla anarşizm tarihlerine dönüştürüldüğünü ve anarşizme dair bilginin yapılması sürecini nasıl ‘anarşizan’ bir hale sokabileceğimizi araştırarak gerçekleştirmeyi deniyor.”
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Anarşizmler
Alt Başlık
Anarşizmin Geçmişi ve Tarihleri
ISBN
9789750512766
Yayın No
İletişim - 1919
Dizi No
Politika - 114
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
286 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
233 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2013
Yazar
Süreyya Evren
Çeviren
Barış Yıldırım, Elmas Deniz
Editör
Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Süreyya Evren

1972 İstanbul doğumlu. 1990’ların ortalarından bugüne anarşizm ve postanarşizm eksenleri üzerinde çalışmayı sürdürdü. KaraşınSiyahî ve Anarchist Developments in Cultural Studies dergilerini çıkartan ekipler içinde yer aldı. Katkıda bulunduğu kitaplardan Bağbozumları (2002), Aranan Kitap(2007), Başka Bir Dünya Mümkün (2002) ve Post-Anarchism: A Reader(2011) doğrudan anarşizme dair tartışmalar içeriyor.