Anadoluculuk ve Tek Parti CHP'de Sağ Kanat
ISBN
9789750511349

1. baskı - Ocak 2013
293 sayfa


35,00 TL
28,00 TL

Anadoluculuk ve Tek Parti CHP'de Sağ Kanat

Metin Çınar

Turancılığa da Osmanlı’ya da sırt çeviren, milletin ve vatanın özü olarak sadece ve sadece Anadolu’yu gören Anadoluculuk, erken Cumhuriyet döneminin biraz kenarda köşede kalan bir düşünce akımıydı. Siyasette yer tutamadılar, buna karşılık entelektüel alanda küçümsenmeyecek bir mesaileri oldu, kadrolaştılar.

“Bu tarafta Anadolu çocuğu heder olup giderken, başkalarını düşünmek vazifemiz değildir. Tufan olsa, yerden cehennem fışkırsa, gökten yağmur yerine taş yağsa da umurumuzda değil, kim ne olursa olsun; Anadoluludan maada kimse aklımızı işgal edemez. Herhangi bir tehlikenin önünde duyduğumuz endişe, yalnız Anadolu içindir. Çünkü: O biziz ve biz oyuz.”

(Anadolu, 1921)

Turancılığa da Osmanlı’ya da sırt çeviren, milletin ve vatanın özü olarak sadece ve sadece Anadolu’yu gören Anadoluculuk, erken Cumhuriyet döneminin biraz kenarda köşede kalan bir düşünce akımıydı. Siyasette yer tutamadılar, buna karşılık entelektüel alanda küçümsenmeyecek bir mesaileri oldu, kadrolaştılar. Bu birikim ve kadrolaşma, tek parti döneminin son evresinde CHP içinde güçlü bir grup teşkil etmelerini sağladı. Anadolucu ekip, CHP içindeki muhafazakâr kanadın omurgasını oluşturdu.

Metin Çınar’ın çalışması, Anadoluculuğun öncü şahsiyetlerinin, Mükrimin Halil Yinanç’ın, Remzi Oğuz Arık’ın, Nurettin Topçu’nun düşünce dünyasını ele alıyor. Anadolucu kadroların CHP’ye nüfuzunu sağlayan Memduh Şevket Esendal’ın etkisi, tavrı ve fikirleri, kitabın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Akım içindeki farklılaşmalar, söz konusu düşünürlerin yanı sıra, Anadoluculuğun değişik renklerini ortaya koyan dergiler boyunca takip ediliyor: Anadolu, Dikmen, Dönüm, Millet, Hareket, Çığır, Bizim Türkiye… Gerek inşa dönemindeki resmî milliyetçiliğin, gerek tek parti CHP’nin, zannedildiği kadar homojen olmadığını gösteren, ilginç bir çalışma.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Anadoluculuk ve Tek Parti CHP'de Sağ Kanat
ISBN
9789750511349
Kapak
KAPAK KOLAJI Hareket, Millet ve Anadolu dergileri; Remzi Oğuz Arık, Nurettin Topçu ve Memduh Şevket Esendal
Yayın No
İletişim - 1834
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 309
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
293 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
243 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2013
Yazar
Metin Çınar
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Yağmur Kaymaz
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Metin Çınar

1964 yılında Dinar'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nden lisans, Avrupa Toplulukları Anabilim Dalından yüksek lisans, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Anabilim Dalından doktora derecesi aldı. Halen bankacı olarak çalışmaktadır.