Anadolu Ağıtları
ISBN
9789754706154

1. baskı - Haziran 1997
255 sayfa


Tükendi

Anadolu Ağıtları

Ahmet Şükrü Esen

Ahmet Şükrü Esen, Türk halk edebiyatının ilk ve en önemli araştırmacılarından biridir. 30 yıl boyunca Anadolu'yu karış karış dolaştı, gereğinde sadece bir ağıtın izini sürmek için hapisanelere girip tutuklularla görüşerek, bilgiler, belgeler ve metinler derledi. Elinizdeki kitap bu metinlerden oluşuyor. Ağıtların kimi, belirli ozanların eseri; yaratıcılarını bilmiyoruz.

Ahmet Şükrü Esen, Türk halk edebiyatının ilk ve en önemli araştırmacılarından biridir. 30 yıl boyunca Anadolu'yu karış karış dolaştı, gereğinde sadece bir ağıtın izini sürmek için hapisanelere girip tutuklularla görüşerek, bilgiler, belgeler ve metinler derledi. Elinizdeki kitap bu metinlerden oluşuyor. Ağıtların kimi, belirli ozanların eseri; yaratıcılarını bilmiyoruz. Bazılarınınsa kim veya kimler tarafından "yakıldığı" bilinmiyor. Ağıtlar genellikle şaşırtıcı derecede gerçekçidir. Süslü, şatafatlı değildir. Anadolu köylüsünün her türlü çaresizliğinin, dertlerinin çeşitlenerek sayılıp dökülmesi, ağıtlara insanı şaşırtan bir konu zenginliği sağlamıştır. Ahmet Şükrü Esen'in yıllar boyunca sürdürdüğü derleme çalışmalarının sonuçları, 5480 metni kapsayan 27 defterlik bir arşiv oluşturuyor. Prof. Dr. Pertev Naili Boratav, Esen'in derlediği metinleri üç ayrı kaynak eserde topladı ve Anadolu Ağıtları, Anadolu Türküleri, Anadolu Destanları adlarıyla yayımlanmasını sağladı. Anadolu halk edebiyatı konusunda çok önemli bir kaynak oluşturan üçlemenin ilk kitabı Anadolu Ağıtları'nı, Prof. Boratav'ın önsözüyle sunuyoruz.
Kitabın Adı
Anadolu Ağıtları
ISBN
9789754706154
Yayın No
İletişim - 414
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 63
Alan
Tarih, Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
255 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
193 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 1997
Yazar
Ahmet Şükrü Esen
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Kapak
Ümit Kıvanç
Dizgi
Remzi Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Yayına Hazırlayan
Pertev Naili Boratav, Rémy Dor
Kapak Resmi
Bedri Rahmi Eyüpoğlu
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Ahmet Şükrü Esen

1893’te Antalya’nın ilçesi İbradı’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İbradı Rüştiyesi’nde tamamladıktan sonra Besni ilçesinde zabıt kâtibi olarak memuriyet hayatına başladı. Adliye teşkilatında çeşitli görevlerde bulunan Esen, 1943’te son görev yeri olan Adana Ağır Ceza Mahkemesi Reisliği sırasında Bilecik Milletvekili seçildi. TBMM’deki bu görevini ölüm tarihi olan 18 Ekim 1944’e kadar sürdürdü. Ahmet Şükrü Esen’in 30 yılını verdiği arşiv ve derleme çabaları sonucunda oluşturduğu değerli kütüphanesindeki belgeler, Prof. Dr. Pertev Naili Boratav tarafından yayına hazırlanarak, yazarın ölümünden sonra Anadolu Ağıtları, Anadolu Türküleri ve Anadolu Destanları adıyla Türkiye İş Bankası tarafından basıldı.