Ana Metne Taşınan Dipnotlar
ISBN
9789750506550

1. baskı - Mart 2009
276 sayfa


34,00 TL
27,20 TL

Ana Metne Taşınan Dipnotlar

Türk Edebiyatı ve Kültürlerarasılık Üzerine Yazılar
Laurent Mignon

Kültürel özcülük ve milliyetçilikten uzak başka bir edebiyat tarihi anlayışı yaratmak mümkün mü? Mignon bu sorudan yola çıkarak, karşılaştırmalı edebiyat ve Türk edebiyatı tarihi çalışmalarında ismine yalnızca dipnotlarda rastlanan edebiyatçı ve düşünürleri ana metne taşıyor; bunu yaparken de edebiyat tarihi konusunda şimdiye kadar tartışılmadan kabul görmüş bazı görüşleri sorguluyor.

Kültürel özcülük ve milliyetçilikten uzak başka bir edebiyat tarihi anlayışı yaratmak mümkün mü? Mignon bu sorudan yola çıkarak, karşılaştırmalı edebiyat ve Türk edebiyatı tarihi çalışmalarında ismine yalnızca dipnotlarda rastlanan edebiyatçı ve düşünürleri ana metne taşıyor; bunu yaparken de edebiyat tarihi konusunda şimdiye kadar tartışılmadan kabul görmüş bazı görüşleri sorguluyor. Okurlar bu kitapta yalnızca Ercüment Behzad Lav ve Baha Tevfik gibi isimlerle değil, Garbis Fikri, Hovsep Vartanyan ve Avram Naum’un da yer aldığı bir edebiyat tarihi ve araştırmacılığı anlayışıyla karşılaşacaklar. Bu yaklaşım elbette Yahya Kemal, Nâzım Hikmet ve Behçet Necatigil gibi modern Türk edebiyatının önde gelen isimlerini de göz ardı etmeyecek, hatta coğrafi ve politik sınırları da aşarak Yehuda Amihay ve Nizar Kabbani’ye kadar ulaşacak. 

Kitapta yer alan inceleme, deneme ve eleştiriler yalnızca Tanzimat sonrası edebiyata yeni araştırma alanları önermekle kalmayacak, aynı zamanda bu alanda kabul görmüş “doğru”ları da yeniden tartışmaya açacak. Konuyla ilgilenenlere yeni ufuklar açacak olan Ana Metne Taşınan Dipnotlar, öğrenciler içinse önemli bir kaynak niteliğinde.
Kitabın Adı
Ana Metne Taşınan Dipnotlar
Alt Başlık
Türk Edebiyatı ve Kültürlerarasılık Üzerine Yazılar
ISBN
9789750506550
Yayın No
İletişim - 1372
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 1
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
276 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
231 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2009
Yazar
Laurent Mignon
Editör
Belce Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Begüm Güzel
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Laurent Mignon

Küçük yaşta ülke sınırlarının, tarihin bir sapıncı olduğunu öğrenen Laurent Mignon, Belçika’da doğup Lüksemburg’da büyümüştür. Onu Brüksel’den Amman’a, İstanbul’dan Londra’ya sürükleyen üniversite yıllarının sonunda, 2002’de Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Kendisi Belçika, İngiltere, Lüksemburg ve Türkiye’de çeşitli dergi ve yayınlara katkıda bulunmaktadır.