Amerikan Dış Politikası
Çeviri
İsmail Yerguz

ISBN
9789750503498

1. baskı - Ağustos 2005
128 sayfa


Tükendi

Amerikan Dış Politikası

Maxime Lefebvre

ABD ne özgürlüğü, ne parlamentarizmi ne de insan haklarını icat etmiştir. Amerikan devrimi İngiliz liberal devrimlerinin sonuncusudur. Çoğu Avrupalıya göre, demokratik bir modernitenin kusurlarının (sıradan bir yararcılık, konformizm, çoğunluk despotizmi) ayrıcalıklı bir örneğini oluşturur.

ABD ne özgürlüğü, ne parlamentarizmi ne de insan haklarını icat etmiştir. Amerikan devrimi İngiliz liberal devrimlerinin sonuncusudur. Çoğu Avrupalıya göre, demokratik bir modernitenin kusurlarının (sıradan bir yararcılık, konformizm, çoğunluk despotizmi) ayrıcalıklı bir örneğini oluşturur. Buna karşılık, Mesihçi bir vizyonla liberal demokrasinin değerlerini bütün dünyada egemen kılmaya koşullandırmıştır kendini. Öyle ki eski dışişleri bakanı Madeleine Albright ülkesini “vazgeçilmez ulus” olarak nitelendirmektedir.
Arkasında yalnızca 200 yıllık bir geçmişinin olması onu tarihsel açıdan ‘sıradışı’ bir ülke yapar. Avrupa-Asya uzantısında yükselen öteki güçler karşısında bir ada konumunda olması da coğrafi sıradışılığıdır. Bu denli sıradışı bir ülkenin dış siyaseti de doğal olarak ‘özel’ olacaktır. Fransa’da Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde araştırmacı ve Siyasal Bilgiler Okulu’nda öğretim görevlisi olan Maxime Lefebvre bu olguyu tarihsel boyutlarıyla incelerken, sürecin itici güçlerini de gözden geçiriyor.
Kitabın Adı
Amerikan Dış Politikası
ISBN
9789750503498
Orijinal Adı
La politique étrangère américaine
Yayın No
İletişim - 1102
Dizi No
Başvuru - 43
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
128 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
102 gr
Baskı
1. baskı - Ağustos 2005
Yazar
Maxime Lefebvre
Çeviren
İsmail Yerguz
Dizi Yayın Yönetmeni
Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı
Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Metin Pınar
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Maxime Lefebvre

Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde araştırmacı, Siyasal Bilgiler Okulu’nda öğretim görevlisi.