Amerikan Devrimi
Çeviri
Uygur Kocabaşoğlu

ISBN
9789750509971

1. baskı - Şubat 2012
168 sayfa


Tükendi

Amerikan Devrimi

Kısa Bir Tarihçe
Robert J. Allison

Amerikan Devrimi, İngiliz İmparatorluğu’na karşı “vatandaşlık” hakları temelinde bir isyanla başladı. Devrimin getirdiği tartışmalar, insan hakları konusunda Fransız Devrimi’ni önceleyen güçlü bir etkiye sahipti. Robert J. Allison bu kitabında bir toplumun özgürlük mücadelesini, devrime yön veren fikirler etrafında inceliyor.

Amerikan Devrimi, İngiliz İmparatorluğu’na karşı “vatandaşlık” hakları temelinde bir isyanla başladı. Devrimin getirdiği tartışmalar, insan hakları konusunda Fransız Devrimi’ni önceleyen güçlü bir etkiye sahipti. Robert J. Allison bu kitabında bir toplumun özgürlük mücadelesini, devrime yön veren fikirler etrafında inceliyor. İsyan, silahlı mücadele, savaşlar ve anlaşmaların ayrıntılı sunumunun yanı sıra Amerikan Devrimi sırasında yaşanan insan hakları, anayasa, özgürlük, eşitlik, temsiliyet, seçim ve siyasal sistem tartışmalarını da canlı bir biçimde aktarıyor. 

Amerikalılar niçin isyan ettiler? Savaş nasıl başladı? Fransızlar Amerika’yı niçin ve nasıl destekledi? Amerikan Anayasası’nı biçimlendiren fikirler ve tartışmalar nelerdi? Eyaletler bu tartışmalar sırasında hangi tutumları aldılar? Amerikan Anayasası nasıl hazırlandı? Bir toplumun ortak iradesi nasıl şekillendi? Amerikan Devrimi: Kısa Bir Tarihçe, dünyayı etkileyen ilk devrimi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluş hikâyesini bu sorular etrafında ele alıyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Amerikan Devrimi
Alt Başlık
Kısa Bir Tarihçe
ISBN
9789750509971
Orijinal Adı
The American Revolution: A Concise History
Kapak
John Trumball, "Battle of Bunker's Hill", detay, 1786
Yayın No
İletişim - 1702
Dizi No
Başvuru - 66
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
168 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
145 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2012
Yazar
Robert J. Allison
Çeviren
Uygur Kocabaşoğlu
Editör
Kerem Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ekrem Solgun
Dizin
Cem Tüzün
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Robert J. Allison

Suffolk Üniversitesi Tarih Bölümü'nde profesördür. Yayımlanmış eserleri şunlardır: The Crescent Obscured: The United States and the Muslim World, 1776-1815 (OUP, 1995); Stephen Decatur, American Naval Hero, 1779-1820; A Short History of Boston ve Revolutionary Sites of Greater Boston.