"Altın Nesil"in Peşinde
ISBN
9789750510069

2. baskı - Eylül 2016
464 sayfa


46,00 TL
36,80 TL

"Altın Nesil"in Peşinde

Fethullah Gülen’de Toplum, Devlet, Ahlak, Otorite
Yavuz Çobanoğlu

Fethullah Gülen, 1990’lardan itibaren hemen herkesin Türkiye’nin en “etkili kişileri” arasında sayacağı birisi. Din adamı ve kanaat önderi kimliğiyle büyük bir etkiye sahip. Benimseyenler onu “hoşgörünün” teminatı ve “hizmet” faaliyetleri için ilham kaynağı sayıyorlar; endişeyle izleyenler ise sadece yaygın bir toplumsal örgütlenmeyle kalmayıp devlete de gitgide daha fazla nüfuz eden bir “Cemaat”in lideri olarak görüyorlar.

Fethullah Gülen, 1990’lardan itibaren hemen herkesin Türkiye’nin en “etkili kişileri” arasında sayacağı birisi. Din adamı ve kanaat önderi kimliğiyle büyük bir etkiye sahip. Benimseyenler onu “hoşgörünün” teminatı ve “hizmet” faaliyetleri için ilham kaynağı sayıyorlar; endişeyle izleyenler ise sadece yaygın bir toplumsal örgütlenmeyle kalmayıp devlete de gitgide daha fazla nüfuz eden bir “Cemaat”in lideri olarak görüyorlar.

Fethullah Gülen’in düşüncelerini nasıl yorumlamalı? Onun düşüncelerinden nasıl bir toplum ve insan görüşü, nasıl bir yaşam ve ahlak anlayışı çıkıyor? Elinizdeki kitap, bu sorulara cevap getiren serinkanlı, titiz bir analiz ortaya koyuyor. Yavuz Çobanoğlu, bütün metin ve konuşmalarını incelediği Fethullah Gülen’in hoşgörü söylemini, altın nesil ideali gibi temel motifleri etrafında, onun düşüncesini bir sosyal ahlâk tasarımı olarak ele alıyor. Bu tasarımın nasıl kuvvetli bir otorite ve devlet kavramına yaslandığını, milliyetçilikle nasıl eklemlendiğini gösteriyor. Bunlarla beraber, eleştirdiği “Batıcı” modernizmin pozitivist-organizmacı çizgisini sürdürmesi gibi güçlü ‘statükocu’ damarlarına da dikkat çekiyor.

Yakın dönem Türkiye’nin önemli bir toplumsal olgusunu anlamak için sağlam bir başvuru kaynağı.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
"Altın Nesil"in Peşinde
Alt Başlık
Fethullah Gülen’de Toplum, Devlet, Ahlak, Otorite
ISBN
9789750510069
Yayın No
İletişim - 1713
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 286
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
464 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
371 gr
Baskı
2. baskı - Eylül 2016 (1. baskı - Şubat 2012)
Yazar
Yavuz Çobanoğlu
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Yavuz Çobanoğlu

1970 yılında İzmir'de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir, Erzurum ve Balıkesir'de tamamladı. 1995 yılında Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü bitirdi. Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kurumlar Sosyolojisi Anabilim Dalı'nda yüksek lisans (2001) ve doktora (2008) çalışmalarını tamamladı. 1997-2009 yıllan arasında MEB'e bağlı olarak İzmir'in değişik okullarında öğretmenlik yaptı. 2009 yılında Tunceli Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. Halen aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde dersler vermektedir. Politik kültür, semboller, zihniyet, Ahlak, din gibi konular üzerine çalışıyor.