Alevi Hafızasını Tanımlamak
ISBN
9789750519239

2. baskı - Nisan 2018
328 sayfa


38,00 TL
30,40 TL

Alevi Hafızasını Tanımlamak

Geçmiş ve Tarih Arasında
Erdal Gezik

Efsaneler, mitoslar, menkıbeler ve beyitlerden oluşan devasa bir hafızanın içine dalan Gezik, Alevi Hafızasını Tanımlamak’ta bu hafızayı daha yakından tanımaya, anlamaya, başka kültür ve medeniyetlerle derin bağlantılarını ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Adem, Havva ve Şit’le başlayan insanlık macerasının Hazreti Muhammed’e kadar uzanan öyküsü, onun yeni dini ilan etmesiyle birlikte yaşanan sorunlar, her şeyden önce amcasının oğlu Ali ile olan ilişkileri, Kerbela olayı...

Erdal Gezik, çocukluk günlerinden itibaren dinlediği; tarihsel verilerin, efsanelerin, mitos ve söylencelerin birbirine karıştığı “büyüklerin” sohbetlerini yıllar sonra anlamlandırma çabası içine giriyor. Bir yandan incelikli bir sözlü tarih çalışması yürütürken bir yandan da temel bir sorunun peşine düşüyor: “Birkaçı dışında ellerinde kitap görmediğim bu yaşlı insanlar geçmişe dair bilgilerini nereden almışlardı? Dilden dile anlattıkları, uzak diyarlarda, uzak zamanlarda yaşanmış bu olaylar neden onları halen bu kadar heyecanlandırıyordu?”

Efsaneler, mitoslar, menkıbeler ve beyitlerden oluşan devasa bir hafızanın içine dalan Gezik, Alevi Hafızasını Tanımlamak’ta bu hafızayı daha yakından tanımaya, anlamaya, başka kültür ve medeniyetlerle derin bağlantılarını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Tüm bu birikimin yalnızca tesadüflerin oluşturduğu bir miras mı, yoksa bilinçli bir tercihin sonucu mu olduğu sorusunu da aklından çıkarmadan.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Alevi Hafızasını Tanımlamak
Alt Başlık
Geçmiş ve Tarih Arasında
ISBN
9789750519239
Yayın No
İletişim - 2299
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 379
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji, Tarih
Sayfa Sayısı
328 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
271 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2018 (1. baskı - Nisan 2016)
Yazar
Erdal Gezik
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Baskı ve Cilt
Ayhan Matbaası

Erdal Gezik

Dersim-Ovacık kökenli olup 1980’den beri Hollanda’da ikamet etmekte. Tarih ve ekonomi eğitimi sonrası sözlü tarih, Alevilik ve Kürdoloji alanlarında birçok çalışması yayımlandı; yayınlarının ana kaynağını Dersim bölgesinde yapılan alan derlemeleri oluşturdu. Namus cinayetleri hakkında da çalışmaları bulunan Gezik’in İletişim Yayınları’ndan çıkan diğer kitabı Alevi Kürtler’dir (2012).Erdal Gezik

Tüm Erdal Gezik kitaplarını görmek için tıklayınız.