Akhilleus'u Öldüren Savaş
Çeviri
Semih Lim

ISBN
9789750516818

1. baskı - Aralık 2014
320 sayfa


40,00 TL
32,00 TL

Akhilleus'u Öldüren Savaş

İlyada’nın Gerçek Hikâyesi
Caroline Alexander

Mükemmel savaşçı Akhilleus, derin düşüncelere dalan, tartışmalı bir kahramandır. Caroline Alexander Akhilleus’u Öldüren Savaş’ta hem Akhilleus’un bu karakterini ele alıyor hem de savaşın insanın ölümlülüğünün merkezinde bulunan bir unsur olduğunu Troya Savaşı üzerinden anlatıyor.

İlyada savaş konusunda söylenmiş en bilinen şiirlerden biridir. Yüz nesil boyunca, şairler ve düşünürler, hakkında doğrudan bilgiye sahip olunmayan çağlarda bile, bu savaş destanında anlatılan olaylara kafa yormuşlar, hayran olmuşlar, bunları yeniden hikâye etmişler ve tartışmışlardır. Ama Homeros’un destanının merkezinde yer alan figür, mükemmel savaşçı Akhilleus, derin düşüncelere dalan, tartışmalı bir kahramandır. Caroline Alexander Akhilleus’u Öldüren Savaş’ta hem Akhilleus’un bu karakterini ele alıyor hem de savaşın insanın ölümlülüğünün merkezinde bulunan bir unsur olduğunu Troya Savaşı üzerinden anlatıyor.

“İlyada, abidevi güzellikte bir şiir olması ve edebiyatın en akıldan çıkmaz karakterlerinden bazılarına kaynaklık etmesi bir yana, bir savaş destanıdır; konusu savaş ve savaşçılardır. Hesaplanmış olduğu gibi, son beş bin yılda yüz yıllık hangi dönemi ele alırsak alalım, bu yıllardan ortalama doksan dördünün dünyanın bir veya daha çok bölgesinde geniş ölçekli çatışmalar ile geçmiş olduğunu görebiliriz. Bu kalıcı, görünüşte silinemez mahiyetteki savaş gerçeği, İlyada’nın bilgece ve kuşatıcı panoramasında, insanlık halinin ölümlü oluşumuz kadar ayrılmaz ve trajik bir bileşenidir.”
CAROLINE ALEXANDER

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Akhilleus'u Öldüren Savaş
Alt Başlık
İlyada’nın Gerçek Hikâyesi
ISBN
9789750516818
Orijinal Adı
The War That Killed Achilles The True Story of the Iliad
Kapak
Peter Paul Rubens, “Akhilleus’un Ölümü”, yaklaşık 1630
Yayın No
İletişim - 2092
Dizi No
Tarih - 90
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
320 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
262 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2014
Yazar
Caroline Alexander
Çeviren
Semih Lim
Editör
Elif Uras Akhan
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Caroline Alexander

Florida’da İngiliz bir ailenin çocuğu olarak doğan Alexander dünyayı çokça gezmiş ve Avrupa, Afrika ve Karayipler’de yaşamıştır. Oxford Üniversitesi’nde Rhodes bursuyla okuyan ilk kadın öğrencilerden biri olan
Alexander, daha sonra New York’taki Columbia Üniversitesi’nde Homeros üzerine doktorasını yapmış ve Doğu Afrika’da Malavi Üniversitesi’nde Klasikler Bölümü’nü kurmuştur. Şimdi Amerika Birleşik Devletler’inde New Hampshire’da bir çiftlikte yaşamaktadır. New Yorker, National Geographic Magazine ve Granta dergilerinde yazıları yayımlanmıştır.