Adalet, Ahlâk ve Nizam
ISBN
9789750522789

1. baskı - Aralık 2017
344 sayfa


39,00 TL
31,20 TL

Adalet, Ahlâk ve Nizam

Osmanlı Siyasetnameleri
Orhan Keskintaş

Orhan Keskintaş, Osmanlı öncesi islâm siyasi düşüncesinin temel ayrımlarından birini, “istikrar teolojisi” ile “nizam ontolojisi” arasında koyuyor. Bu ayrışma, belki onun modern islâmcı düşüncenin siyasal alanı merkeze alan açıklama çerçevesine getirdiği eleştiriyle de birlikte düşünülmeli. Yazar, Osmanlı siyasi düşünce deneyiminin mirasını, birlikte yaşam imkânının bilgisi için değerlendirmeyi öneriyor. Zengin bir malzemeyi esnek bir analitik çerçeve içinde kullanan bir düşünce tarihi seyahati.

Nizam (ve nizam-ı âlem), ahlâk, adalet, devlet… Osmanlı tarihi bahislerinin “kutlu” kavramları bunlar. Genellikle, ezel-ebed bir iktidar ideolojisini temellendirmek üzere, hamasi bir tınıyla kullanılan kavramlar. Elinizdeki kitap, bu kavramları adeta yelpaze gibi açarak, Osmanlı-İslâm düşüncesinin kapsamlı bir incelemesini yapıyor. Osmanlı öncesi islâm düşüncesinin ve Anadolu öncesi Türk topluluklarının “seyyal mekân” anlayışına dayalı siyasi ideolojilerinin Osmanlı dönemine etkisi, kapsamlı bir girizgâh oluşturuyor. Bunu, tarih içindeki değişim seyrini de gözeterek, Osmanlı dönemi siyasetnamelerindeki siyaset anlayışının ayrıntılı ve nüanslı bir incelemesi izliyor. Aslında sadece siyaset anlayışının değil, mekâna, insana, varlığa ve tüm anlama dair fikirlerin ve tartışmaların bir dökümü, bu. Siyasal alanın berisinde, toplumun kendisi hakkındaki tasavvurlarına açılan bir döküm.

Orhan Keskintaş, Osmanlı öncesi islâm siyasi düşüncesinin temel ayrımlarından birini, “istikrar teolojisi” ile “nizam ontolojisi” arasında koyuyor. Bu ayrışma, belki onun modern islâmcı düşüncenin siyasal alanı merkeze alan açıklama çerçevesine getirdiği eleştiriyle de birlikte düşünülmeli. Yazar, Osmanlı siyasi düşünce deneyiminin mirasını, birlikte yaşam imkânının bilgisi için değerlendirmeyi öneriyor. Zengin bir malzemeyi esnek bir analitik çerçeve içinde kullanan bir düşünce tarihi seyahati.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Adalet, Ahlâk ve Nizam
Alt Başlık
Osmanlı Siyasetnameleri
ISBN
9789750522789
Yayın No
İletişim - 2542
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 421
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
344 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
285 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2017
Yazar
Orhan Keskintaş
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
A. Celil Kaya
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Orhan Keskintaş

1973 yılında Muş’ta doğdu. “Osmanlı Siyasetnamelerinde Adalet, Ahlâk ve Nizam Üzerine Bir İnceleme” adlı doktora tezini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı (2016). Evli ve üç çocuk babasıdır. Halen Muş Alparslan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.