Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası
ISBN
9789754704235

8. baskı - Ocak 2014
239 sayfa


Yakında

Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası

Vefa Zat

“Adabı, erkanı var/ Zamanı mekanı var,/ Kimin ki iz’anı var,/ Ona şifadır rakı./... Had bilmezsen eğer ki,/ Öyle rüzva eder ki, Başa beladır rakı.” Bu topraklarda yaşamış, yaşayan birçok kültürün sentezi gibi olan rakının ‘şahsiyeti’ üzerine.

“Adabı, erkanı var/ Zamanı mekanı var,/ Kimin ki iz’anı var,/ Ona şifadır rakı./... Had bilmezsen eğer ki,/ Öyle rüzva eder ki, Başa beladır rakı.” Bu topraklarda yaşamış, yaşayan birçok kültürün sentezi gibi olan rakının ‘şahsiyeti’ üzerine. Rakının içki dünyasındaki uzak-yakın akrabaları, Türkiye’de rakı kültürünün ve sanayiinin gelişimi üzerine bilgiler... Ama en önemlisi: “kerahet vakti”nin, çilingir sofrasının keyfi ve adabı üzerine, aslında bir hayat estetiği üzerine yarenlik...

Kitabın Adı
Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası
ISBN
9789754704235
Yayın No
İletişim - 291
Dizi No
Ehlikeyifin Kitapları - 1
Alan
Yemek Kültürü
Sayfa Sayısı
239 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
192 gr
Baskı
8. baskı - Ocak 2014 (1. baskı - Ağustos 1994)
Yazar
Vefa Zat
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Eray Zat
Dizgi
Maraton Dizgievi
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Vefa Zat

1941’de İzmir’de doğdu. 15 yaşındayken “barboy” olarak çalışmaya başladığı İstanbul Hilton Oteli’nden “bar supervisor” ünvanıyla emekli oldu. THY’de iki yıl eğitmenlik yaptı, Özel Turizm ve Otelcilik Lisesi’nde “Servis-Bar” ve “İçki Yapımı Teknolojisi” dersleri verdi. İnönü’den Bayar’a, Kraliçe Elizabeth’ten De Gaulle ve Şah Rıza Pehlevi’ye kadar birçok “tarihî” isme servis yapan Vefa Zat, Uluslararası Barmenler Kulübü ve Barmenler Derneği Onur Kurulu üyesi. Kariyerinde “Huzur”, “Golden Martini”, “Banana Sour”, “Apple Punch”, “Eggnog” gibi özgün kokteyller bulunan Vefa Zat’ın bugüne kadar Şerefe ve Uluslararası Kokteyller adlı iki kitabı yayımlandı. Zat, Mayıs 2019'da hayatını kaybetti.