Acı Çikolata
Çeviri
Gülgün Ogan Patterson

ISBN
9789750505980

1. baskı - Temmuz 2008
335 sayfa


Tükendi

Acı Çikolata

Çikolatanın "Tatsız" Öyküsü
Carol Off

Her türlü etnik, dinî, politik ve ulusal ayrılığı aşan, evrensel bir lezzet... Sütlü, karamelli, fındıklı, fıstıklı, bademli çikolatalar... Çikolatalı pastalar, kurabiyeler, dondurmalar, sütler, renk renk paket paket bonbonlar... Küçük büyük demeden milyarlarca insanı peşinden sürükleyen bu büyüleyici tat, çoğu kişi için “mutluluk” kelimesinin de içini dolduruyor.

Her türlü etnik, dinî, politik ve ulusal ayrılığı aşan, evrensel bir lezzet... Sütlü, karamelli, fındıklı, fıstıklı, bademli çikolatalar... Çikolatalı pastalar, kurabiyeler, dondurmalar, sütler, renk renk paket paket bonbonlar... Küçük büyük demeden milyarlarca insanı peşinden sürükleyen bu büyüleyici tat, çoğu kişi için “mutluluk” kelimesinin de içini dolduruyor. Oysa inanması zor gibi gelse de, çikolatayı hiç tatmamış olanlar da yaşıyor dünyada. Üstelik bizzat çikolatanın hammaddesi kakaoyu üreten insanlar. Carol Off, “dünyanın en baştan çıkarıcı lezzeti”nin karanlık yüzüne yaptığı yolculukta, çikolata pazarının görünmeyenlerini kuvvetli bir insani duyarlılık ve yapmacıklıktan uzak bir gerçeklikle aktarıyor. Fildişi Sahilleri, Belize gibi önde gelen kakao üreticisi ülkelerde yapılan mülakatlar; sektörün lider şirketlerinin ne pahasına olursa olsun çıkarlarını korumak için yaptıkları; çocuk işçiliğini ve sömürüyü ortaya çıkarmak isterken ortadan kaybolan insanlar; hayallerindeki bisikletin peşinde kelimenin bütün anlamlarıyla köle olan çocuklar... Acı Çikolata, kakao çekirdekleri toplayan parçalanmış ellerle, çikolata paketini rahat rahat açan eller arasındaki büyük uçurumun öyküsü, son yıllarda kaleme alınmış en ustaca araştırmalardan birisi...

Kitabın Adı
Acı Çikolata
Alt Başlık
Çikolatanın "Tatsız" Öyküsü
ISBN
9789750505980
Orijinal Adı
Bitter Chocolate: Investigating The Dark Side of the World’s Most Seductive Sweet
Yayın No
İletişim - 1319
Dizi No
Bugünün Kitapları - 113
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
335 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
277 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2008
Editör
Kıvanç Koçak
Yazar
Carol Off
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Begüm Güzel
Çeviren
Gülgün Ogan Patterson
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Carol Off

Kanadalı araştırmacı gazeteci. 1980’li yılların başından itibaren CBC Televizyonu ve Radyosu için programlar hazırladı. Özellikle Ortadoğu, Balkanlar, Haiti gibi çatışmaların yaşandığı bölgelere giderek yaptığı haberlerle büyük ilgi ve beğeni topladı, The National dergisi için muhabirlik yaptı. Hazırladığı programlar ve yazdığı kitaplarla birçok ödül de kazanan Off, halen CBC Radyosu’na program hazırlamaya devam ediyor. Toronto’da yaşayan Off, ifade özgürlüğü için Kanadalı Gazeteciler Örgütü’nün de başkan yardımcısı.